Öcalan'dan 'müzakere' mesajı

Öcalan'dan 'müzakere' mesajı

İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüşen vasisi avukat Mazlum Dinç, Öcalan'ın IŞİD saldırılarıyla ilgili olarak, "Tüm Kürt halkının Rojava halkıyla seferberlik içine girmesi ve topyekun bir direniş göstermesi gerektiğini belirttiğini" söyledi. Avukat Dinç, Öcalan'ın çözüm süreciyle ilgili olarak da müzakere çağrısını yinelediğini aktardı

22 Eylül 2014, Pazartesi 21:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüşen vasisi avukat Mazlum Dinç akşam saatlerinde adadan döndü. Gemlik Jandarma Komutanlığı'ndaki işlemlerin ardından yola çıkan Dinç, görüşmeyle ilgili açıklama yaptı. Avukat Dinç, Öcalan'ın IŞİD saldırılarıyla ilgili olarak, "Aslında Kürdistan'da yaşanan yüksek yoğunluklu bir savaş söz konusu. Buna karşılık tüm Kürt halkının sadece Rojava halkının seferberlik içine girmesi gerektiğini topyekun bir direniş göstermesi gerektiğini belirttiğini" söyledi.

'IŞİD'LE MÜZAKERE YAPILDI'

Öcalan'ın çözüm süreci ile ilgili olarak da açıklamalarını aktaran Dinç şöyle konuştu: "Öcalan, çözüm süreci ile bağlantılı olarak şunları belirtti: 2 yıla yakın bir süre diyalog süreci devam ediyor ama hala müzakere sürecine evrilmiş değil, bu özellikle Musul'da, Musul konsolosluğunda rehin alınan 49 rehinenin serbest bırakılması konusunda siyasi müzakere gerçekleştirildiği belirtiliyor ama Türkiye 'nin temel sorunu olan Kürt sorunu konusunda 2 yıldır devam eden siyasi bir süreç hala müzakereye evrilmedi. Yani süreç başlatılmış değil. Devlet oyalama politikasını ısrarla sürdürüyor. Bunun kabul edilemez olduğunu bir an önce müzakere sürecinin başlaması gerektiğini belirtti.

'SÜREÇ İSTİSMAR EDİLİYOR'

Devam eden sürecin müzakere sürecine evrilmesi gerektiğini ifade etti. Hala devlet bu konuda adım atmış değil. Bir an önce devletin bu konuda ciddi adım atması gerektiğini müzakere sürecinin başlaması gerektiğini söyledi. Daha önceki görüşmelerinde de bunu belirtmişti. Aslında varolan ateşkes sürecinin de devlet tarafından istismar edildiğini belirtiyor. HES'ler, olsun, barajlar olsun daha önceki görüşmemizde belirtmiştik, yine son dönemde basına yansıyan Türkiye'nin IŞİD'e destek verdiği yönündeki haberler konusunda, aslında bütün bunları değerlendirdi. Devletin ateşkes sürecini istismar ettiğini, oyalama politikalarından vazgeçilmesi gerektiğini ve artık müzakere sürecisinin başlaması gerektiğini belirtti."

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER TBMM kararları Resmi Gazete'de yayımlandı