Öcalan'ın avukatlarından ilanlı tepki

Öcalan'ın avukatlarından ilanlı tepki

PKK'nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan'la üç buçuk yıldır görüşemediklerini söyleyen avukatları bu durumu gazete ilanıyla protesto etti

22 Aralık 2014, Pazartesi 10:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
"İmralı Hapishanesinde Üç Buçuk Yıldır Avukat Görüşmeleri Yaptırılmıyor! Haberiniz Var mı?" başlığıyla bazı gazetelerde yayınlanan ilanda Öcalan'ın 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmediği belirtildi.
 
Öcalan'la görüşmelerinin hava muhaleferi ve gemi arızası gibi gerekçelerle engellendiğini vurgulayan avukatlar, görevlerinin, sadece yürüyen davalarla ilgilenmek değil, aynı zamanda "mahpusun infaz koşullarını" yerinde görmek olduğunu ifade etti.
 
İlanda, Öcalan'la görüştürülmeme durumunun "Barış Sürecinin güvenilirliğini sorgulattığı" savunuldu.
 
"Her fırsatta Türkiye’nin hukuk devleti olduğundan ve çözüm sürecini hukuk çerçevesinde götüreceğinden söz eden iktidar, çıkardığı yasal düzenlemelerin gereğini yerine getirip pratik adım atmamış, aksine Sayın Öcalan’a, yasalarda ve uluslararası sözleşmelerde güvence altına alınmış, temel haklarını bile kullandırmamıştır. İktidarın bu hakları bir siyasal pazarlık aracına dönüştürme yaklaşımı kabul edilemez."
 
İlanda, PKK liderinin avukatlarıyla birlikte 1039 avukatın imzası yer alıyor. (Al Jazeera)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kılıçdaroğlu'nun 'yapılaşma yetkisi' iddiasına Bakan Ersoy'dan yanıt