Odasının rengi bebeğinizin gelecekteki kariyerini etkiliyor

Ebeveynler bebek ve çocuk odalarının rengi konusunda sadece mavi veya pembe arasında seçim yapma geleneğinden yavaş yavaş uzaklaşıyor. Uzmanlar ise bebeğin oda renginin gelecekteki kişiliği, beklentileri ve kariyeri üzerinde büyük etkisi olabileceğini söylüyor.

13 Aralık 2019, Cuma 16:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Bebek odası renk seçimi nasıl olmalı?

Bebek odası renk seçimi nasıl olmalı?

Bebeğinizin oda renginin kişiliği üzerinde ve hatta gelecekteki psikolojisi üzerinde etkisi olabilir. Uzmanlara göre, bebeğinizin veya çocuğunuzun odasını dekore etme şekliniz onun kişisel özelliklerini şekillendiriyor ve büyüdüklerinde ne kadar başarılı olacaklarını da etkilliyor.

Günümüzde artık ebeveynler sadece mavi ve pembe arasında seçim yapma geleneğinden uzaklaştı. Uzmanlar, bebeğinizin ve çocuğunuzun odasında kullanacağınız farklı renk seçeneklerinin gelecekteki beklentilerini konusunda ne anlama geleceğini analiz etti. İşte bebek odası rengine göre bebeğinizin geleceği ile ilgili renk analizleri…

Siyah

Siyah

Tuhaf bir seçim gibi görünebilir ancak az miktada doğal ışık ve hafif tonlarla karıştırılmış siyah renk çarpıcı bir şekilde bebek ve çocuk odalarında kullanılabilir. Siyah bebek odası tasarlamak oldukça cesur bir adım olabilir. Ama bebeğinizin geleceğini nasıl etkilediğini öğrenince daha çok şaşıracaksınız.

Siyah renk ‘iktidar’ kavramı ile ilişkilendiriliyor. Siyah çocuğa iktidar ilhamı veriyor. Uzmanlara göre siyah renk bebeğinizin işletme sahibi olması ile bağlantılı. Yani çocuğunuz ileride büyük bir iş adamı ve milyoner olabilir. 

Mavi

Mavi

Ebeveynler arasında daha geleneksel bir tercih olarak yer alan mavi renk parlak ve dikkat çekici tonlarla bebek ve çocuk odalarında kullanılabilir. Mavi ve mavinin tonları baskı altında bile sakin ve ferah kalmasını sağlayabilir. Uzmanlara göre mavi ile çevrelenmiş olan çocuklar insanlara bakmaktan ve iletişim kurmaktan zevk alır. Mavi renk çocuğunuzun büyüyünce doktor ve hemşire olması konusunda onlara ilham verebilir.

Pembe

Pembe

Tıpkı mavi gibi geleneksel tercihlerinden biri olan pembe, sakinliğin yanı sıra çocuğunuza sevgi dolu duygular da sunar. Çocuğunuzun korkmadan adım atmasını, merhametli olmasını ve insanlara yardım etmesini istiyorsanız çocuğunuzun odası için pembe renk akıllıca bir seçim olacaktır. Uzmanlara göre pembe gelecekte sevgi dolu ve yardım kuruluşlarında yer alan iyimser bir yetişkin olma konusunda çocuğunuza ilham veriyor. 

Sarı

Sarı

Neşeli bir bebek olmasını istiyorsanız o zaman çocuğunuzun odasını sarı ile dizayn edin. Ama parlak güneş sarısı konusunda dikkatli olmalısınız. Uzmanlara göre sarı renk tutkunları genellikle dışarıda yaşamaktan ve çalışmaktan zevk alır; bu da çocuğunuzun çiftçi veya bahçıvan olmayı seçebileceği anlamına geliyor.

Gri

Gri

Son yıllarda oldukça popüler olan gri, rengini öne çıkaracağınız mobilyalar için mükemmel bir nötr renktir. Gri bebek ve çocuk odası için seçeceğiniz mobilyaları ön plana çıkarır. Duvarlar nötr kaldığında bebeğinizin odası daha çarpıcı hale gelir. Uzmanlara göre gri renk seçimi sezgi ve iç gözlemle ilişkilendiriliyor. Bu renk çocuklarınızın iyi bir okuyucu ve dinleyici olmasına yardım eder. Çocuğunuzun yazar ve şair olması için ilham verir. 

Beyaz

Beyaz

Bebek ve çocuk odalarında kullanılan beyaz renk onun tarafsızlığı uyandırmaya yardımcı olur. Beyaz renk çocuğunuzu tartışmaların ortasında tarafsız kalabilme yeteneğini besler. En çetrefilli durumlarda bile her iki tarafı da dinleyebilen ve sakin kalabilen bir kişiliğe sahip olmasını sağlar. Beyaz renk çocuğunuzun gelecekte hakim ya da avukat olma konusunda ilham verir. 

Yeşil

Yeşil

Yeşil renk, duygusal olarak naif ve sakin kalabilmeyi sağlar. Bebeğinizin ilk zamanlarda sakin ve rahat hissetmesine yardımcı olur. Yeşil bir oda onu çevresindekilerle etkileşime girmesini sağlar. Uzmanlara göre, yeşil öğrenmeyi teşvik eden renklerden biridir. Yeşil renk bu nedenle çocuğunuzun eğitimde bir kariyeri izleyebileceği anlamına geliyor. Yeşil çocuğunuzun ileride öğretmen olma konusunda ona ilham verebilir. 

Mor

Mor

Ebeveynler mor bir bebek odası tasarlarken dikkatli olmalı. Mor renk lüks takıntısını besleyebilir. Mor renk genellikle yaratıcılıkla bağlantılıdır. Bebek ve çocuk odasında mor renk tercihi gelecekte reklamcılık, pazarlama veya yaratıcı yazarlık gibi meslekleri seçme konusunda ona ilham olabilir. 

Kırmızı

Kırmızı

Kırmızı renk duygu ve tutku uyandırır. Kırımızı ifade biçimlerinin en kusursuz aksanıdır aslında. Başlı başına anlamlı ve kendine ait bir dili vardır. Çocuğunuzu sahnede yer almasını istiyorsanız ona ilham veren renk kırmızı olacaktır. Bebek ve çocuk odalarında kırmızı kullanırsanız onun aktör, dansçı veya sanatçı kişiliğine ilham vermiş olacaksınız.

Turuncu

Turuncu

Turuncuyu bebek ve çocuk odalarında aksesuarlarda kullanırsanız sıcak ve rahatlık hissi uyandıracaktır. Turuncu, çocuğunuzun duygularını açığa çıkarmasına yardımcı olacaktır. Uzmanlara göre turuncu renk arkadaş canlısı olma ve sakinlik ile ilişkilendiriliyor. Turuncu renk çocuğunuzu terapist, psikolog veya psikiyatrist olma konusunda ilham verebilir. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Domatesteki 8 mucize: Metabolizmayı hızlandırıyor, süt üretimini artırıyor