Ödemişli çiftçilerden patates isyanı: Satamıyoruz

Ege Bölgesi’nin 'patates ambarı' olarak bilinen Ödemiş'te çiftçiler ürünün fiyatının geçen yılla aynı olduğunu, giderlerin ise artığını belirterek sıkıntılarını dile getirdi. Ürünün kârlı olmaktan çıkmasıyla ekim alanlarının daraldığına dikkat çeken çiftçiler, patates yerine silajlık mısır, marul, arpa ve ıspanağa yöneldi

15 Mart 2018, Perşembe 09:40
A A
Ödemişli çiftçilerden patates isyanı: Satamıyoruz
Ödemiş Ziraat Odası 2’nci Başkanı Mehmet Dinlenmez 'patates ambarı' olarak anılan Ödemiş'te, yıllar içinde patatesin para etmemesi ve girdi maliyetleri artarke  patatesin fiyatının aynı kalması nedeniyle ekim alanlarının daraldığını, üreticinin de silajlık mısır, marul, lahana, karnabahar gibi ürünlere yöneldiğini söyledi

ÜRETİMİ BIRAKMAK ZORUNDA KALDILAR

Mehmet Dinlenmez, "2017 yılı yaz sezonunda, çoğu tarlada patates kazımı yapılmadı. Üretici malını satamadı ve mağdur oldu. Bütün ürünler tarlada kaldı. 2018’in güz sezonunda ise depoda kilogramı 60 kuruş civarlarında fakat yine de bu maliyetleri kurtarmıyor. Mazot, gübre ve elektrik girdileri yüksek olduğu için üreticimiz para kazanamıyor. Bu yüzden başka ürünlere yöneldiler. Bazıları da üretimi bırakmak zorunda kaldı. Devletimizden isteğimiz; mazot, gübre, elektrik gibi girdilerin fiyatlarının düşürülmesi konusunda katkıda bulunmaları" diye konuştu.

'DEPODAKİ MALLAR DURUYOR'

Dertli üreticilerden Hüseyin Kılınçay ise 2017 mahsulünün depolarda bekletildiğini belirterek "Üreticimiz çok mağdur durumda. Ürünlerini satmak istiyor ama satamıyor. Daha depodaki mallar duruyor. Önümüzdeki günlerde tarladan yeni ürün almak üzereyiz. Onun için devletimizden gübre, mazot, ilaç fiyatlarında indirim istiyoruz. Patatesin fiyatı düşük ancak üretici malını satamıyor" dedi.

Yüksel BALCI/DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.