ODTÜ Rektörü'nden 'yol' açıklaması

ODTÜ Rektörü Ahmet Acar, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile üniversite arasında yaşanan yol anlaşmazlığı konusunda konuştu

23 Ekim 2013, Çarşamba 12:52
A A

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, üniversite arazisindeki yol güzergahına ilişkin kurum temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantılarda, ODTÜ olarak yolun açılmasına itirazlarının olmadığını ama itirazı olan başka çevrelerin bulunduğunu, çatışma olmadan bunu çözmenin yollarını aramak gerektiğini anlattıklarını belirterek, "Herhangi şekilde oldu bittiye getirilmesin istedik. Dolayısıyla Sayın Gökçek ile bu iki toplantının dışında hiçbir görüşmem olmamıştır ve toplantılarda ne konuşulduğu o kişilerin de bilgisindedir" dedi.

'ARAZİNİN YÜZDE 40'I VE GÖL'

Acar ayrıca, "Belediye Başkanı'nın ilerde üniversiteden farklı yerleri de talep etmesinden endişe ediyoruz. Çünkü kendisi daha önce yaptığı açıklamalarda, ODTÜ arazisinin yüzde 40'ını ve gölü alacağını ifade etmişti" dedi.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, üniversitenin Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Anadolu Bulvarı’nın devamı niteliğindeki yolun ODTÜ için koruma amaçlı imar planının ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi.

'ODTÜ YOLA KARŞI ÇIKMIYOR'


Ancak yolun yapımının planın onay sürecinin tamamlanmasına bağlı olduğunu anlatan Acar, şöyle devam etti:

"Bu yola, Ankara’da araç trafiğine dayalı sistemin sürekli gelişmesi, raylı sistemlere yeterince önem verilmemesi, Yüzüncü Yıl ve Çiğdem Mahallesi sakinlerinin sıkıntıları ve doğal çevrenin zarar görmesi nedeniyle bazı itirazlar var. Ancak ODTÜ, yasal zorunluluklarını ve Ankaralıların ihtiyaçlarını düşünerek bu yola karşı çıkmamış, bu yola 1994 yılından beri onay vermiştir."

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile koruma amaçlı imar planının birlikte yapılması konusunda anlaşmaya vardıklarını dile getiren Acar, bu anlaşmada "düzenleme ortaklık payı istenmemesi" ve "ODTÜ’nün içinden geçecek yolun tünel şeklinde olması" hususlarının kendileri açısından önem taşıdığını bildirdi.

Bakanlığın 2 Ekim’de kendilerine planı onayladığını bildirdiğini ancak onaylı kopyaların ellerine bayram tatili öncesi son mesai günü 11 Ekim’de geçtiğini belirten Acar, planlarla ilgili itirazlarını Bakanlığa aktaracaklarını söyledi.

Bu tarihte Büyükşehir Belediyesinden "herhangi engel kalmadığı ve yolun yapımına başlanacağına" yönelik yazı geldiğini ifade eden Acar, aynı gün belediyeye cevap olarak "süreç tamamlanmadan herhangi işlem yapılmasına onaylarının olmadığına dair yazı gönderdiklerini bildirdi.

Yine aynı gün belediyeden "güzergahtaki ODTÜ’ye ait ağaçların birlikte tespit edilmesi" konusunda kendilerine yazı ulaştığını anlatan Acar, üniversitenin kapalı oluduğu 14 Ekim’de "ağaçlar için 211 bin lira değer biçtik, IBAN numarasını gönderirseniz paranızı yatırırız" şeklinde, ağaçların kesilmesinin ardından bayram sonrası ilk mesai günü de paranın yatırıldığına dair yazının gönderildiğini kaydetti.

Yol konusunun, diyalogla, ilgililer arasında görüşmeyle çözülmesini istediklerini ifade eden Acar, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri, Başbakanlık Müsteşarı, İçişleri Bakanı, Emniyet yetkilileri ve 5 yıldır rektörüm, ilk defa Büyükşehir Belediyesi Başkanı ile de bir araya geldik. Bu da Cumhurbaşkanımızın talimatıyla oldu. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri’nin de bulunduğu toplantıda süreci, problemleri nasıl aşabileceğimizi konuştuk. Şimdiye kadar böyle bir ortamı çok uygun görmemiştim. Açıkçası, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı ile konuşulduğu zaman konuları çarpıtabileceğinden korkuyordum ve bu sabahki gazete haberlerinden de bunun ne kadar doğru olduğunu anlıyorum şimdi. İkinci görüşmemiz yine İçişleri Bakanı’nın davetiyle yapılan bir koordinasyon toplantısında oldu. Sayın Belediye Başkanı’nın geleceğinden haberim yoktu. Orada da aynı şeyler konuşuldu. Toplantıda, ODTÜ olarak yolun açılmasına itirazımızın olmadığını ama itirazı olan başka çevrelerin bulunduğunu, çatışma olmadan bunu çözmenin yollarını aramamız gerektiğini anlattık. İkincisi de herhangi şekilde oldu bittiye getirilmesin istedik. Dolayısıyla Sayın Gökçek ile bu iki toplantının dışında hiçbir görüşmem olmamıştır ve toplantılarda ne konuşulduğu o kişilerin de bilgisindedir."

Prof. Dr. Acar, 18 Ekim Cuma günü bayram tatilinin devam ettiği süreçte belediye ekiplerinin ODTÜ arazisine çitleri yıkarak, habersiz, izinsiz şekilde girip yol inşaatını başlattığını savundu.

AĞAÇLAR ODTÜ MÜLKİYETİNDE


Yasal süreç tamamlanmadan araziye girilmesinin yanlış olduğunu ifade eden Acar, "ODTÜ’nün mülkiyetinde olan ve üniversitenin diktiği ağaçların üniversiteden izin almadan kesilip yok edilmesi, hem İmar hem de Orman yasalarına aykırı. Ayrıca iznimiz olsa bile herhangi ağacın kesilmesi için Orman Bakanlığının izni gerekiyor, bakanlık yetkililerinin gelip ağaçları damgalaması gerekiyor, kesilecekler ve nakledilecekler olmak üzere. Bu süreç tamamlanmadan ağaçların kesilmesi Orman Yasası’na da aykırıdır" şeklinde konuştu.

Acar, 3 bini aşkın ağacın arasından 630’a yakının nakledilmesi gerektiğini belirterek, Bilkent yolunda ağaçların nakledilmesi için yer de hazırladıklarını söyledi.

ODTÜ Senatosunun "süreç tamamlanmadan yol inşaatının başlatılmasına" yönelik kararını da okuyan Rektör Acar, üniversitenin, evrensel değerlerin yanı sıra her konuda toplumun ve ülkenin çıkarlarını ön planda tuttuğunu, bilimsel birikimini ve olanaklarını her zaman bu amaç için kullandığını belirtti.
Anadolu Bulvarı’nın devamı olan yol projesi konusunda da öncelikle Ankaralıların ihtiyaçlarını düşünerek, 20 yılı aşkın süredir iyi niyetle, ciddiyetle ve sorumlulukla yaklaşıldığını, her aşamada kamu yararını gözeten tutarlı bir çizgi izlendiğini ifade eden Acar, ODTÜ’nün hazırlayarak Bakanlığın onayına sunduğu Koruma Amaçlı İmar Planı’nın bu yaklaşımın sonucu olduğunu vurguladı.

Ancak ODTÜ’nün sorumluluk ve iyi niyetle, kişi ve kurumlara azami saygı içinde yürüttüğü bu yasal sürecin tamamlanmasını beklerken, üniversiteyi rencide eden hukuksuz bir müdahaleyle karşılaştığını savunan Acar, şunları kaydetti:

ÇİTLERİMİZİ YIKARAK...


"Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin, bayram tatilinin sürdüğü 18 Ekim Cuma günü saat 21.15 civarında bir gece baskınıyla çitlerimizi yıkarak yerleşkemize girmesi, onaylanan plana yasal itiraz süresi tamamlanmadan bir oldu bittiyle yol inşaatına başlayarak güzergahtaki 3 binden fazla ağacı bir gecede yok etmesi art niyetli bir davranış ve hukuksuzluk örneğidir. Üniversitemizin hak ve hukukunu hiçe sayarak yapılan bu tecavüz, koruma amaçlı imar planının kesinleşmesi sürecini ciddi şekilde sekteye uğratmış ve muhatap olduğumuz kurumların inandırıcılıklarını zedelemiştir. Bu tutumu sergileyen bir kurumun bundan sonraki ilişkilerimizde de iyi niyet ve hukuk kuralları içinde hareket edeceği konusundaki ümitlerimiz de ortadan kalkmıştır."

"Yerleşkemizde bulunan bu fiziki şiddeti kınıyoruz" ifadesini kullanan Acar, üniversite senatosunun, her türlü yasal sürecin derhal başlatılmasına ve sonuna kadar takipçisi olunmasına karar verdiğini bildirdi.

ODTÜ’nün bir kamu kurumundan beklenen sorumlulukla hareket ederek haklarına sahip çıkmak için yasal yollardan yürüyeceğini dile getiren Acar, ODTÜ öğrencileri, mensupları, mezunları ve tüm doğaseverlerle birlikte büyük bir ağaçlandırma kampanyası başlatacaklarını da kaydetti.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.