Ofiste çalışanlara 10 altın öneri!

Aslında masa başında çalışanların da, çok kolay birkaç öneri ile kilo almaması hatta kilo vererek ideal bedene dönmesi bile mümkün

09 Nisan 2015, Perşembe 11:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

"Yoğunluk yüzünden öğünlerini masa başında yemek zorunda kalan çalışanların beslenme konusunda daha dikkatli olmaları gerekiyor. Obezite Doktoru Dr. Fevzi özgönül "Genelde masa başında çalışanların kilo problemi mutlaka olur diye düşünülür. Yediğiniz yemekleri hareket edemezseniz harcayamazsınız. Böylece bu yemekler sizde göbek, basen veya kalça olarak kalır zannedilir. Aslında yediğimiz yemekler vücudun ihtiyacı olan besinleri içerir ve harcanmasına gerek yoktur. Harcamak adına aşırı spor yapmak aksine vücudun enerji dengesini bozar" dedi. Dr. Fevzi özgönül aslında masa başında çalışanların da, çok kolay birkaç öneri ile kilo almamasının hatta kilo vererek ideal bedene dönmesinin bile mümkün olabileceğini belirterek 10 öneride bulundu...

Masa başında çalıştığımız ve bedenen çalışmadığımız için yemek yerken ekmekten uzak duralım. Gerekirse daha çok yemek yiyelim; fakat doymak adına ekmek yemeyelim. Yaklaşık 3 gün içinde vücudunuz bu duruma alışacak.

Hareketsiz kaldığımızda çalışması yavaşlayan organımız sindirim sistemimizdir. Bağırsakların içerisindeki yiyecekleri vücut içine emebilmek için bizim az da olsa hareket etmemize ihtiyaçları vardır. Bu nedenle hastane koridorunda yürüyen hastalar aklımıza gelsin ve yavaş da olsa bağırsakların hareketlenmesi için biraz olsun yürümeye gayret edelim.

Gün içerisinde masa altında bacaklarımızı karnımıza doğru çekip bıraksak bile hiç yoktan iyidir. Ara sıra da yerimizden kalkıp 2-3 adım atabiliriz.

Sabah kahvaltımızı ve öğlen yemeğimizi asla atlamayalım. Kahvaltı ve öğlen yemeği arasında en az 5 saat aralık bırakalım. Her iki öğünde de, az da olsa yiyelim.

Akşam yemeği için iyice acıkmayı bekleyelim, akşam eve döndüğümüzde sanki yemeye mecburmuşuz gibi davranmayalım.

Eğer masa başında çalışıyorsak saat 17.00 - 18.00 civarı acıkırız. Bu acıkma yemek isteği değil, hareket isteğidir. İkisini karıştırmayalım.

Akşam, hazmı zor olduğu ve sabaha kadar sindirim sistemimizi meşgul edeceği için meyve, salata ve kuruyemişlerden uzak duralım. Bu tür yiyecekleri yemeyelim. Hazmı kolay pişmiş bir sebze yemeği, çorbayı veya pişmiş bir yemeği tercih edelim.

Bütün gün masa başında oturduğumuz için akşam da uzun saatler TV karşısında oturmayalım, aralarda hiç olmazsa ev içinde tur atalım.

Kendimizi çok yormadan ama en az 10 dakika sürecek bir ritmik yürüyüş yapalım veya bisiklet çevirelim.

Akşam yatmadan hemen önce 3-5 dakika vücudumuzu silkeleyelim, ayaklarımız yerden kesilmeden zıplıyormuş gibi yapalım. Bu hareket gece uyuduğumuzda bağ dokusunda sallanan ve gevşemiş bölgelerde kolajen oluşmasını uyarır, kalça ve göbek bölgesi sıkılaşır. Gece çok geç uyumamaya çalışalım. Vücudun tekrar yapılanabilmesi için gece 23.00 -02.00 arasında en az 1 saat uyuyor olmamız gerekiyor.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hindistan cevizi yağı zararlı mı?