Oflu İsmail'in film gibi hayat hikayesi (İsmail Hacısüleymanoğlu kimdir?)

'Oflu İsmail' olarak tanınan ve 2 yıl önce hayatını kaybeden İsmail Hacısüleymanoğlu kimdir? Yeraltı dünyasının tanınan isimlerinden biri olan 'Oflu İsmail'in cenaze törenine de o dönemde bir çok ünlü katılmıştı. İşte Oflu İsmail'in hayat hikayesi...

15 Kasım 2017, Çarşamba 08:35
A A

Yeraltı dünyasının üslü isimlerinden Oflu İsmail geçen 24 Aralık 2015'te hayatını kaybetmişti. Peki Oflu İsmail kimdi?

Yeraltı dünyasının bir başka ünlü ismi Dündar Kılıç'ın da eniştesi olan Oflu İsmail, 1977'de Hollanda'da Helena isimli gemide yakalanan 3.7 ton esrarın sahibi olduğu iddiasıyla adını duyurdu.

MHP'YE YAPTIĞI MADDİ YARDIMLAR

MHP'YE YAPTIĞI MADDİ YARDIMLAR

1980 öncesinde, MHP'ye yaptığı para yardımlarıyla tanındı. Dönemin en ünlü gazinosu Semiramis Gazinosu, yer altı dünyasının ünlü isimlerinin uğrak yeriydi. Soldan sağa: Kürt İdris lakaplı İdris özbir, Dündar Kılıç ve Nurettin Eser.

6 KARDEŞLİ BİR AİLENİN ÇOCUĞU

6 KARDEŞLİ BİR AİLENİN ÇOCUĞU

Oflu İsmail, 6 kardeşli bir ailenin çocuğuydu. Hasan, Başar, Ata adından üç oğlu vardı. Oflu İsmail'in ölümü sonrası geriye filmleri aratmayan bir yaşam öyküsü kaldı.

Oflu İsmail adını duyurduğu çifte cinayet şöyle gelişmişti: BİR ŞARKI İKİ öLüM... Şişli'de 31 Mart 1979 gecesi Semiramis Pekkan'ın adını taşıyan Semiramis Gazinosu'nda 'Oflu İsmail' lakaplı İsmail Hacısüleymanoğlu da Esengül'ü dinleyenler arasındaydı. Oflu İsmail o gece aynı şarkıyı iki kere istedi. Esengül itiraz etmeden söyledi. Fakat ikinci kez şarkı söylenirken Oflu İsmail havaya bir el ateş açınca gazino sahibi Akbulut Karaoğlu ile tartıştı. Silahlar çekildi, ortalık karıştı. Akbulut Karaoğlu ve şef garson Hasan Yolaldı olay yerinde öldü.

ESENGÜL'ÜN KARDEŞİ: GARSON BENİM İÇİN ÖLDÜ

ESENGÜL'ÜN KARDEŞİ: GARSON BENİM İÇİN ÖLDÜ

” O geceden 27 yıl sonra Esengül'ün kardeşi Sezen Beşikçi gazeteci Tülay Şubatlı'ya olayı şöyle anlattı: “Oflu İsmail sahnenin en önündeki büyükçe bir masada oturuyordu. Masası çok kalabalıktı. Tabakların içinde kokain vardı, sürekli çekiyorlardı. Ablam sahne aldığında Oflu İsmail “Aldırma Gönül' adlı şarkıyı söylemesini istedi. Ablam da söyledi. Sonra bir daha söylemesini istedi. Ablam şarkıyı tekrar okudu. Sonra bir anda silahlar patladı. Ne olduğunu anlayamadım, bağrış çağrış herkes kaçıştı. Gazinonun patronu Akbulut Karaoğlu vuruldu. Garson Hasan Yolaldı da beni korumak isterken vuruldu; bana aşıktı, apar topar kulise götürmek isterken bir mermi on

Ablam depresyona girdi; cinayeti gördüğünü söylese Oflular peşini bırakmayacak, söylemese ölenin Malatyalı yakınları. Ablam deli gibiydi. Hiçbir şey anlatmadı beni olaylardan uzak tutmak için. Sonradan duyduğuma göre Oflu İsmail ile gazinonun patronu Akbulut Karaoğlu arasında uyuşturucu işinden kaynaklanan bir husumet varmış. Ancak bu ne derece doğru bilemiyorum.”

SANKi VAHŞİ BATI GAZiNOSU

SANKi VAHŞİ BATI GAZiNOSU

Semiramis Gazinosu cinayetlerinden sonra kayıplara karışan Oflu İsmail (Hacısüleymanoğlu) sahte kimlikle yurtdışına kaçmıştı. İsmail Hacısüleymanoğlu, yıllar sonra iki kişiyi nasıl öldürdüğünü şöyle anlattı: “Akbulut Karaoğlu başıma dikildi. Elini ceketinin altında tabanca tutar vaziyette, 'Bir tane daha sıkmazsan adisin.' dedi. Ceketinin altında tabancasını görünce eline sarıldım. Akbulut'un adamı Hasan Yolaldı'nın silahını bana doğrulttuğunu gördüm. Ben daha atik davranarak silahımı çekip önce iki el Akbulut Karaoğlu'a, sonra da Hasan Yolaldı'ya ateş ettim. İkisi de vuruldu. Sonra süratle kaçtım. Asansörü iptal etmişlerdi. Merdivenlere yöneldim. Tuvalette saklanan kişi bana ateş etti. Siper aldım. Bu kişi de benim a

LONDRA'DA SAHTE KİMLİKLE YAKALANDI

LONDRA'DA SAHTE KİMLİKLE YAKALANDI

İsmail Hacısüleymanoğlu, 1985'te Londra'da yaşadığı eve yapılan baskında, Ali Osman Gürekal adına çıkarılmış sahte kimlik ve bir tabancayla yakalandı. İngiltere, Ali Osman Gürekal'ın kim olduğunu öğrenmek için parmak izini Türkiye'ye gönderdi.

PARMAK İZİ FARKLI ÇIKTI

PARMAK İZİ FARKLI ÇIKTI

Ankara'nın gönderdiği parmak izi İsmail Hacısüleymanoğlu'nun parmak iziyle uyuşmadı. Yanlışlık nedeniyle Oflu İsmail serbest bırakıldı. Aynı gün Ankara, yaptığı hatayı düzeltti ve ikinci parmak izini Londra'ya bildirdi.

 Oysa aynı gün İsmail Hacısüleymanoğlu, Hollanda'ya kaçmıştı. Oflu İsmail 9 Şubat 1987'de, Hollanda'da Hasan Heybetli ile birlikte yakalandı. Oflu İsmail, o sırada İtalyan adaleti tarafından da aranıyordu. Uyuşturucu kaçakçılığı nedeniyle İtalya'ya gönderilen Oflu İsmail, 2 Ekim 1989'da Milano'da 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İtalya'da 19 yıl hapis yattıktan sonra 2006'da Türkiye'ye iade edildi. 1979'da Semiramis Gazinosu'nda 2 kişiyi öldürdüğü için yeniden yapılan yargılamada, toplam 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

RAHŞAN AFFIYLA ÇIKTI

RAHŞAN AFFIYLA ÇIKTI

 İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 13 Nisan 2007'de Rahşan Affı olarak bilinen kanun ve infaz yasası hükümleri gereği cezasının infazını durdurarak tahliyesine karar verdi.

CENAZESİNE ÜNLÜLER KATILDI

CENAZESİNE ÜNLÜLER KATILDI

Oflu İsmail'in cenaze törenine, Hacısüleymanoğlu'nun eşi Kısmet, oğulları Hasan ve Başar Hacısüleymanoğlu'nun da aralarında bulunduğu aile fertlerinin yanı sıra, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, eski Devlet Bakanı Cavit Çağlar, Necdet Ulucan, Zeynel Abidin Erdem, Eray Kapıcıoğlu, Murat Cevahir, Mehmet Köymen, İsmail Türüt, Metin Şentürk, Hakan Ural'ın da aralarında bulunduğu birçok isim katılmıştı.  

'Oflu İsmail' olarak tanınan ve yaklaşık 2015 yılında hayatını kaybeden İsmail Hacısüleymanoğlu'nun 45 yaşındaki oğlu Hasan Hacısüleymanoğlu da 2016 nisan ayında Tarabya'daki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Sıradaki haber yükleniyor...