Oğlu için evde protez kol yaptı

Hep annelerin evlatları için fedakâr olduğu düşünülür. Ancak İngiltere’de yaşayan Ben Ryan 2 yaşındaki ampute oğlu için kendisi evde biyonik bir kol yapmayı başardı.

03 Mart 2017, Cuma 06:18
A A

Sol Ryan henüz 10 günlükken milyonda bir görülen bir sorun yaşamış. Bebeğin sol koluna pıhtı atması sonucu ailesi en yakın hastaneye başvurmuş. Tüm çabalara karşın kangren olan kol dirseğin hemen altından kesilmiş.

Çaresiz aileye ikin şoksa devlet tarafından yaşatılmış. Devlet yetkilileri protez kol konusunda bebeğin an azından 1 yaşına kadar beklenmesi gerektiği, bu koşullarda bile bir protez sağlanmasının garanti olmadığını aileye bildirmiş.

Bu garanti olmayan kol, kozmetik görüntüsü olan ama hiçbir fonksiyonu olmayan bir protezmiş. Bu protezden memnun olmayan aile bebekleri için kendileri bir kol tasarlamaya koyulmuş.

Psikoloji öğretmeni olan baba Ben Ryan yaptığı açıklamada “Oğluma elektrikli bir kol takılması için en az 3 yıl beklememiz gerekiyordu. Ancak onun ilk dönem beyin gelişimi için bu iki kola da ihtiyacı vardı. Bu sebeple çözümü kendim ürettim” diyor.

Baba Ben Ryan, evdeki 20 sterlinlik Xbox tarayıcısını, kendi laptopunu ve bir 3D printer kullanarak yapay bir kol yaratmış. Şu anda 2 yaşında olan Sol, hidrolik koluyla eşyaları tutabiliyor ve diğer çocuklardan çok az farkla hayatını sürdürüyor.

Baba Ben Ryan, oğlunun diğer çocukların yaptıklarının �’nını yapabildiğini, kalan  için hala kolda ayarlamalar yaptığını söylüyor.

Ayrıca Ben kurduğu bir yardım hesabında bugüne kadar 150 bin sterlin para toplamış. Bu para ile herhangi bir uzvunu kaybetmiş diğer çocuklara yardım etmeyi planlıyor. Ben’in fikri ve uygulaması sağlık sektöründe devrim olarak kabul ediliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.