Öğrenci ve veli 'trafik polisi' olacak

Öğrenci ve veli 'trafik polisi' olacak

Okul önlerinde görev yapmak üzere, veli, öğretmen ve 12 yaşından büyük öğrencilere ''Trafik polisi'' yetkisi verilecek

25 Mart 2012, Pazar 11:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İlk ve orta dereceli okul öğrencilerinin okul önlerinde güvenli şekilde okula giriş ve çıkışlarını sağlamak amacıyla veli ve öğretmenler ile, 12 yaşından büyük öğrencilere ‘’trafik polisi’’ yetkisi verilecek.

Karayolları trafik yönetmeliğinde yapılan değişiklik uyarınca, özel kıyafet ve işaret taşıyacak olan bu kişiler, Trafik Müdürlüğünce oluşturulacak komisyon tarafından seçilerek, eğitimden geçirilecek ve okul önlerinde trafiği yönetecek.

Eğitim sonucu başarılı olan adaylara İl Emniyet Müdürü imzalı ‘’Okul Geçidi Görevli Belgesi” verilecek. Bu görevliler okul önlerinde, öğrencilerin güvenli şekilde karşıdan karşıya geçişlerini veya okul giriş ve çıkışlarını sağlamak amacıyla taşıt trafiğini durdurma yetkisine sahip olacak. Kural ihlali yapan araç ve sürücüleri, trafik müdürlüğüne bildirecek.

Okul geçidi görevlileri, beyaz reflektif bantlı yelek ve şapka giyecek. Yeleğin önünde ve arkasında trafik işareti ve şapkasının önünde de “Trafik” yazılı bant bulunacak. Görevliler, arka ve ön yüzünde ‘’Geç’’ ya da ‘’Dur’’ yazılı işaret çubuğu da taşıyacak.

GAZETEPORT

;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İsviçre'de sevgilisi olana vize verilecek