Öğrenciler hasta olduğu günlerde, okula robotlar gidecek

Öğrenciler hasta olduğu günlerde, okula robotlar gidecek

Japonya’da 31 Ekim’de başlayan pilot uygulamayla, öğrenciler hasta oldukları günlerde derslere robotlarını göndermeye başladı. Robot Ori Hime, sınıfta olan biteni hasta öğrenciye aktarıyor.

28 Kasım 2019, Perşembe 14:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Japonya’da bir okulda, derse gelemeyecek kadar hasta olan öğrenciler sınıfa robot gönderiyor. Başkent Tokyo’nun Kasama şehrindeki Tomobe-Higashi okulunda 31 Ekim’de hayata geçirilen pilot uygulamada, hasta öğrencilerin kendi yerlerini alması için sınıfa robot göndermesine izin veriliyor. Ory Laboratuvarları’nın yarattığı ve “Ori Hime” adı verilen robot, küçük bir büst boyutunda ve masa, sıra gibi yüzeylerde duracak şekilde tasarlandı. İki kollı robot başındaki kamera sayesinde okula gidemeyen öğrenci için dersi kaydediyor ya da anlık görüntü aktarıyor.

Sesi hoparlörden sınıfa iletiyor

Milliyet'te yer alan habere göre, robotun kolları ve kamerası bir tablet aracılığıyla uzaktan kontrol edilebiliyor. Başı farklı yönlere bakacak şekilde ayarlanabiliyor ve ona el sallama, işaret etme ya da alkışlama gibi basit duygusal jestleri yaptırılabiliyor. Öğrenciler ayrıca mikrofona konuşabiliyor, Ori Hime sesi hoparlörler aracılığıyla sınıfa iletiyor. Kanae Sudo adlı 11 yaşındaki bir öğrenci, hastanede yatarken robotu kullandı. Kanae uygulamayı kullanmanın keyifli olduğunu söylüyor. Müdür yardımcısı Noboru Tachi, “Öğrenciler gerçekten derse katılmış gibi hissediyor. Uygulamayı geniş çapta hayata geçirmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2021'in en önemli gökyüzü olayı için geri sayım başladı! Etkisi ne kadar sürecek?