'Öğrenciye dayak'tan 5 yıl hapsi isteniyor

'Öğrenciye dayak'tan 5 yıl hapsi isteniyor

Antalya'da öğrencilerine fiziki şiddet uyguladığı iddia edilen ilkokul öğretmeni Fikriye U. hakkında, 'basit yaralama ve hakaret' suçlamasıyla 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istendi

19 Mayıs 2014, Pazartesi 15:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Muratpaşa İlçesi’ndeki Fatmagül Özpınar İlköğretim Okulu 2’nci sınıf öğretmeni 61 yaşındaki Fikriye U. hakkında bazı veliler, geçen yıl Ekim ayında çocuklarının "Öğretmenimiz bizi dövüyor, kalemlerimizi kırıyor, incitici sözler söylüyor" sözleri üzerine Milli Eğitim İl Müdürlüğü’ne şikayet dilekçesi verdi. Milli Eğitim müfettişleri, soruşturma sonucunda Fikriye U.’nun başka bir okulda görevlendirilmesine karar verdi ve hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

ÖĞRENCİLERDEN DAYAK İTHAMI

Suç duyurusu sonrası Fikriye U. hakkında Antalya 9’uncu Sulh Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine başlandı. Pedagog bilirkişi Fatih Fidan eşliğinde ifade veren öğrencilerden O.K.G. şöyle dedi:

"Öğretmenimiz bizi tahtaya çıkartıp, kafamızı tahtaya vururdu. Kulağımızdan tutup sıraya vurmuştur. Elimizi mıncıklamış, kalemimizi kırıp yüzümüze atmıştır. Daha önce korktuğum için anneme, babama anlatamıyordum. Daha sonra söylemeye karar verdim. Benim kilom biraz fazla. Bana, ’Boşboğaz, aç gözlü’ gibi sözler söylüyordu."

Öğrencilerden K.G. de, "Ödev yapmadığımız zaman diğer öğrencilerle beraber tahtaya kaldırıp başımızı tahtaya vuruyordu. Defterlerimizi yırtıp sayfaları buruşturup yüzümüze fırlatıyordu. Toplam 20 defa kafamı tahtaya vurmuştur. En sonunda bıktım ve aileme söyledim" diye konuştu.

Öğrencilerden A.Y. ise şunları anlattı:

"Öğretmenimiz ödevimizi yapmadığımız zaman tahtaya çıkartıp kafamızı tahtaya vuruyor. Defterlerimizi yırtıyor. Bir keresinde kulağımdan ameliyat olmama rağmen kulağımı çekti. Birkaç kere de kalemimizi kırıp çöpe atmıştı."

Öğretmeninden korktuğu için okulunu değiştirdiğini öne süren A.E.E. ise, "Bana vurmadı ama arkadaşım O.K.G.’ye çeşitli zamanlarda vurduğu için kendisinden çok korkuyordum. Bana vurmadı ama şu anda hatırlamadığım incitici sözler söyledi. Ben bunları anneme söylemiştim" dedi.

ÖĞRETMENDEN YALANLAMA

Öğretmen Fikriye U. ise hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Fikriye U. duruşmada kendini şöyle savundu:

"Ben kimseye kalem fırlatmadım. Sadece sınıfta ucu siyah olan kurşun kalemlerin sağlığa zararlı olduğu için kullanılmasını yasaklamıştım. Ancak kimseye fırlatmadım. Ayrıca okulumuzda kameralar var. Ben öğrencilerimle her gün bir anne gibi, hatta arkadaş gibi ilgilenmekteyim. Suçsuzum."

Velilerin çocuklarına baskı yapmalarına bile karşı çıktığını belirten Fikriye U., "30 Ekim 2013’te görevimden ayrılacaktım. Çocuklarla vedalaştığımda A.Y. ağladı. Bu olayı bu hale getiren E. isimli öğrencimin annesidir" iddialarını dile getirdi.

Şikayetçi öğrencilerin ailelerinin yanı sıra Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de duruşmalara katılma talebinde bulunduğu dava, bazı tanıkların dinlenmesi için 25 Eylül’e ertelendi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Fatmagül Özpınar İlkokulu öğretmeni Fikriye U. hakkındaki şikayetin ardından görev yerinin değiştirilmesi üzerine, geçen yıl ilkokul 3’üncü sınıfa geçen eski öğrencileri eylem yapmıştı. Velileriyle birlikte okula gelen minikler, ’Fikriye öğretmen gitmesin emekler boşa gitmesin’ yazan ve üstü kalp resimleriyle donatılmış dövizler taşımış ve sloganlar atmıştı.

Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü de bir açıklama yaparak Fikriye U. hakkında bazı velilerin şikayeti üzerine soruşturma başlatıldığını belirtmişti. Açıklamada şöyle denilmişti:

"Soruşturma sonucunda; öğrencilerin kulağının çekilmesi, kafalarının tahtaya vurulması ve fiziki şiddet uygulanması sebebiyle 4357 sayılı kanunun 7/b maddesi uyarınca 1 günlük maaş kesimi cezası teklifi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 8/c maddesi gereğince, il içerisinde görev yeri değişikliği uygulaması sonucunda görev yeri değiştirilmiş olup, yerine yeni kadrolu öğretmen ataması yapılmıştır. Okulumuzda eğitim-öğretim yönünden herhangi bir aksaklığa sebebiyet verilmemiştir."

Teslime TOSUN /DHA


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Denizli'de defineciler, tarihi köprüyü tahrip etti