Öğretmenlerin boykot yaptığı Doğa Koleji'nden açıklama geldi

Öğretmenlerin maaşlarını alamadıkları için dersleri boykot ettiği Doğa Koleji'nden açıklama geldi. Devir açıklamasında "Alıcı kurumla görüşmeler devam etmektedir." denildi.

09 Aralık 2019, Pazartesi 10:57 Son Güncelleme:
A A
Öğretmenlerin boykot yaptığı Doğa Koleji'nden açıklama geldi

Türkiye'nin 51 ilinde toplam 411 okula sahip olan Doğa Koleji bir süredir finansal sıkıntılar nedeniyle gündeme geliyor. Doğa Okulları'nda çalışanların bir kısmı, maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle boykota gitmiş, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan da bir açıklama yapılmıştı. Konuya ilişkin Doğa Koleji'nden de bir açıklama yapıldı.


Velilere yapılan açıklama şu şekilde;

“Büyük Doğa Ailesinin son günlerde yaşadığı olaylar hepimizi derinden üzmüştür. Bu süreçte göstermiş olduğunuz destek, anlayış ve dayanışmaya teşekkür ediyoruz. Alıcı kurumla görüşmeler devam etmektedir.

Takdir edersiniz ki yapımızın büyüklüğü, devir görüşmelerine ilişkin sureci uzatmıştır. Devrin gerçekleşmesiyle birlikte, öncelikle çalışanlarımızın geciken ödemeleri yapılacaktır. Okullarımızdaki eğitim ve öğretim faaliyetleri kesintisiz olarak devam etmektedir.

Bu vesileyle öğrencilerimizi sevgiyle kucaklıyor, siz değerli velilerimize saygılarımı sunuyorum.”


Milli Eğitim Bakanlığı açıklama yapmıştı

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı basına ve kamuoyuna yansıyan gelişmelerle ilgili yazılı açıklama yapılmıştı.

Açıklamada, Doğa Koleji ile ilgili kamuoyuna yansıyan tüm gelişmelerin yakından takip edildiği belirtilerek, "Söz konusu özel öğretim kurumunun bazı kampüslerinde ‘maaş ödemelerinin yapılmadığı’ gerekçesiyle öğretmenlerin derslere girmemesi ile ilgili 4 Aralık 2019 tarihi itibariyle Bakanlığımıza ulaşan başvurular hakkında gerekli inceleme/soruşturma işlemleri hemen başlatılmıştır." ifadelerine yer verilmişti.

Doğa Koleji adında 51 ilde toplam 411 özel okulun bulunduğu ifade edilen açıklamada, kamuoyuna yansıyan sorunların kurucu işletmeye ait 15 ildeki 214 okulda yaşandığı, 41 ildeki 197 okulda ise imtiyaz hakkı kullanımı yöntemiyle eğitim öğretim faaliyetlerinin düzenli şekilde sürdürüldüğü vurgulanmıştı.

Kurum açma şartlarını kaybeden bir özel okulun Bakanlık tarafından kapatılması halinde öğrencilerin eğitim öğretim süreçlerinin aksamadan devamı için il milli eğitim müdürlüklerince gerekli tedbirlerin alındığı kaydedilen açıklamada, velilerin talepleri doğrultusunda öğrencilerin resmi veya özel okullara nakledildiği ve olası mağduriyetlerin önlendiği belirtilmişti.


"Bakanlığımız her türlü tedbiri almaktadır"

Personel ve öğrenci haklarına ilişkin şunlar kaydedilmişti:"Özel okullarda görev yapan bir personelin ücretinin tam ve zamanında ödenmemesi veya sigorta primlerinin yatırılmaması

gibi hususlar hakkında işverene uygulanacak idari yaptırımlar ilgili kanunlarda açıkça düzenlendiği gibi görev yapan personelin karşılanmayan özlük haklarını dava yoluyla ilgili okulun kurucusundan talep etme hakları da bulunmaktadır. Bir özel öğretim kurumuna devam ederken kurumdan ayrılan öğrencilere daha önce ödenen ücretlerin ne şekilde iade edileceği hususu Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nin ilgili maddesinde düzenlenmiştir.

Bakanlığımız, söz konusu özel öğretim kurumunda yaşanan finansal sorunun yol açtığı sıkıntıları ilgili kanun ve yönetmeliklerin verdiği imkan ve yetkiler dahilinde çözmek için gerekli her türlü tedbiri almaktadır. Eğitim öğretim sürecinin aksamaması için tüm olasılıklar göz önünde bulundurularak gerekli önlemler alınmıştır. Olası bir durumda öğrencilerimizin resmi veya özel okullara nakillerinin gerçekleştirilebilmesi için tüm planlamalar yapılmıştır."

Bu haberi de okudularÖzel okulların aldığı para nereye gidiyor?


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Erken rezervasyonda kasım ayında tarihi rekor kırıldı