Öğretmenlerin stresi öğrencilere geçiyor

Öğretmenlerin stresi öğrencilere geçiyor

Gallup araştırma şirketinin yapmış olduğu ankete göre öğretmenlik ve hemşirelik mesleğinin en stresli meslekler olduğu ortaya çıktı. Özellikle öğretmenlerde meydana gelen stres bozuklukları öğrencileri olumsuz yönde etkiliyor.

31 Ekim 2020, Cumartesi 12:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Üzerinde fazla yük bulunan bu öğretmenlerden biri de, Missouri Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi ve bir lisede İngilizce öğretmeni olan Jennifer Lloyd. Lloyd, öğrencilerinin kendi ruh haline karşı ne kadar hassas olduğunu ve enerjisinden iyi veya kötü şekilde beslenebildiklerini fark etmiş.

“Eğer sınıfa gelmeden önce toplantı kötü veya sabah stresli geçmişse, bu hisleri sınıf ortamına taşıyorum ve çocuklar da fark ediyor” diyor Lloyd. “Bazen bu negatif enerjiyi bana geri yansıtıyorlar ve sonunda hepimizin günü kötü geçmiş oluyor.”

Lloyd’un MÜ Eğitim Fakültesi’nde doktora öğrencisi olan kız kardeşi Colleen Eddy ve Missouri Önleme Bilimi Enstitüsü’nde çalışan meslektaşları, stresli öğretmenin öğrenci davranışları üzerindeki sonuçlarını incelemek üzere dokuz ilkokulda öğretmen değerlendirmesi ve sınıf gözlemi yapmışlar. Öğretmenler çok stresli ve duygusal yönden tükenmiş oldukları zaman, sınıflarındaki öğrencilerin de okuldan uzaklaştırılma veya disipline çağırılma ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulmuşlar.

“Öğrencileri bir ceza yöntemi olarak sınıftan çıkarmak gerçekten zararlı olabilir. Araştırmaların gösterdiğine göre bu durum sadece öğrencinin başarısını azaltmıyor, aynı zamanda da okulu bırakma tehlikesini artırıyor” diyor Eddy. “Eğer okulları öğrencilerin öğrenim gördüğü pozitif yerler haline getirmek istiyorsak, ilk önce öğretmenler için pozitif bir işyeri olmasını sağlamalıyız. Öğretmenlere, öğrencilerin yıkıcı davranışlarını daha iyi yönetme stratejileri sunduğumuzda; eğitim vermek ve öğrencilerle pozitif ilişkiler için oluşturmak için daha fazla zamanları olacaktır.”
;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Uzaktan eğitimle ilgili uzmanından ailelere tavsiye