Oklu kirpi satılmak üzereyken kurtarıldı

Nesli tehlike altında olan oklu kirpi Siirt'te satılmak üzereyken fark edildi ve doğaya bırakıldı

06 Şubat 2017, Pazartesi 16:05
A A
Oklu kirpi satılmak üzereyken kurtarıldı
Güres Caddesi'nde denetim yapan zabıta ekipleri, bir kişinin kafes içerisinde oklu kirpiyi kilogramı 40 liradan satmaya çalıştığını fark etti. Ekipler, söz konusu kirpiye el koyarak, durumu Durumun Doğa Koruma ve Milli Parklar Siirt Şube Müdürlüğüne iletti. 

Kirpiyi teslim alan uzman ekip, sağlık kontrollünün adından doğaya bıraktı. 

Doğa Koruma ve Milli Parklar Siirt Şube Müdürü Nevzat Amcalar, oklu kirpiyi Siirt Belediyesi ekiplerinin tespit ettiğini söyledi. 


BU TÜR HAYVANLARIN AVLANMASI VE SATILMASI KESİNLİKLE YASAKTIR


Vatandaşı yaban hayata karşı duyarlı olmaya davet ettiğini belirten Amcalar, şöyle devam etti: 
"Bulunan oklu kirpi nesli tükenmek üzere olan bir hayvan neslidir. Oklu kirpi ilimizde daha çok Eruh bölgesinde yaşamaktadır. Bu tür hayvanların avlanması ve satılması kesinlikle yasaktır. Bu hayvanları avlayan ve sattığı tespit edilen vatandaşlar hakkında cezai işlem uyguluyoruz. Bulunan kirpiyle ilgili ekiplerimiz yaptıkları sağlık kontrolünü yapıp, besledikten sona yakalandığı ortama götürüp geri bıraktık." 

Doğaya bıraktıkları kirpinin yaklaşık 10 kilogram olduğuna değinen Amcalar, "Bölgemizde yaban hayvan var ve bunlar bölgemizde doğaya ayrı bir güzellik katıyor. Hep birlikte bu yaban hayvanlarımıza sahip çıkmalıyız. Bu kirpiyi yakalayan vatandaş satıp kazanacağı paranın bin katı doğaya zarar verdiğinin bilincinde olması gerekiyor" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.