Oksijen düşüklüğü corona virüs belirtisi olabilir mi?

Corona virüs, yüksek ateş, halsizlik, kuru öksürük, solunum güçlüğü gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Bu belirtiler arasında baş ağrısı ve nefes darlığına neden olan oksijen düşüklüğü de var. Düşük oksijenin corona virüsün en önemli belirtileri arasında yer aldığını söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, vatandaşları uyardı ve “Oksijen düşüklüğünün corona virüs tespitinde önemi yok. Hastalığın ağırlığını göstermede dikkat ettiğimiz bir kriter” dedi.

20 Eylül 2020, Pazar 09:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Oksijen düşüklüğünün corona virüsün önemli belirtilerinden biri olduğunu ifade eden Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, oksijen ölçümünü hastalığın teşhisinde kullanmanın doğru olmadığını anlattı.

Ateş ölçümünün vakaların tespitinde daha doğru sonuç vereceğinin altını çizen Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, “Oksijen düşüklüğünün hastalık tespitinde önemi yok. Hastalığın ağırlığını göstermede önemi söz konusu. Corona virüs hastalarının büyük bir kısmında oksijen düşüklüğü görülmez. Yaklaşık olarak tahmin ettiğimiz oksijen düşme seviyeleri yüzde 15-20 arasında. Bunlar da hastanede yatan ve yoğun bakımdaki hasta grubunu oluşturuyor. O nedenle ‘elimizde bir cihazla dışarıdan gelenin oksijenini ölçelim’ yaklaşımı doğru olmayacaktır” uyarısında bulundu.


Düşük oksijen hayati risk taşıyor

Düşük oksijen hayati risk taşıyor

Oksijeni düşen hastanın ciddi halsizliği, kırgınlığı, kas ağrıları, yüksek ateşi olacağını vurgulayan Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, “Oksijen düşüklüğü belirlenene kadar hasta birçok belirti vermiş olur. Oksijen düşüklüğü önemli bir belirti ancak tarama ve tanıda kullanılmaz. Yaş grubuna, kişinin hastalığına göre oksijen değeri değişmekle birlikte 96’nın üzerini sağlıklı değer olarak kabul ediyoruz. Sağlıklı değer 96-99 arasıdır. Bazen hastalık ve yaşın ilerlemesine göre bu değer 92’nin üzerinde de normal kabul edilir. Vücut uzun süre oksijensizliğe dayanamaz. Beyin 6 saniye, kalp de aynı şekilde bu kadar kısa dayanabilir. Oksijen düşüklüğü bizim için tehlikeli ve anında müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Kan düzeyinin bozulması, halsizlik, baş ağrısı, ciddi nefes darlığıyla birlikte ortaya çıkar. Ciddi bir olaydır, hayatı tehdit eder. Öncesinde nefes darlığı gibi ciddi bulgular veren bir durumdur” değerlendirmesinde bulundu.


Oksijen düşüklüğü parmaktan ölçümle belli oluyor

Oksijen düşüklüğü parmaktan ölçümle belli oluyor

Bir cihaz yardımıyla parmaktan oksijen ölçümünün yapılabileceğini anlatan Akkoyunlu, “Cihazlar bir dalga boyuyla birlikte kandaki oksijen değerini ölçüyor. Parmağınız sağlıklı ve dolaşım düzeyi normal ise burada gösterilen değerler kandan bakılan değerler ile yüzde 98 oranında benzerdir. O nedenle bu mutlak doğruya yakın bir değer gösterir. Kan alıp tekrardan bir oksijen değerlendirmesi yapmaya gerek yok. Özellikle KOAH gibi kronik bir akciğer hastalığı olanlarda kanda oksijen düzeyinde düşüklükler söz konusu. Eğer bunun üzerine corona virüs gibi enfeksiyon eklenirse bu hastalık çok daha ağır seyreder. Bu hastaların korunması bizim için çok daha önemli. Tüm solunumsal enfeksiyonlardan bu hastaların korunması gerekiyor. Özelikle akciğer problemi ve yetmezliği olan kişilere hem grip hem zatürre aşısı öneriyoruz” uyarısında bulundu.


Hekime başvurun

Hekime başvurun

Oksijen düşmeye başladığı anda kişinin hastaneye başvurması gerektiğini anlatan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, “Corona virüs değil normal bir grip bile olsa kişinin hayatı tehlikede olacak. En önemli tarama bulgulardır. Yani hastanın kendisini nasıl hissettiğidir. En sık görülen semptomlardan birisi de ateştir. Ateş ölçümünde daha fazla hasta tespit edileceğinden oksijen ölçümüne göre daha güvenli bir yöntem olacaktır” dedi.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bıldırcın yumurtasının faydaları neler? Bıldırcın yumurtasının 10 faydası