Öksürük şikayetiyle gitti, gerçeği öğrenince şoke oldu!

Elazığ’da yaşayan Kübra Ayşe Yeşilkaya 2 aydır yaşadığı öksürük nedeniyle hastaneye başvurdu. Yapılan muayanede sağ ve sol akciğerine hayvandan kist hidatik geçtiği belirlenen genç kadın, bölgede ilk kez uygulanan kapalı yöntemle sağlığına kavuştu

06 Şubat 2019, Çarşamba 15:00 Son Güncelleme:
A A
Öksürük şikayetiyle gitti, gerçeği öğrenince şoke oldu!

27 yaşındaki Kübra Ayşe Yeşilkaya, yaklaşık 2 ay önce öksürük şikayetiyle bir hastaneye başvurdu. Yapılan tahliller sonucunda Kübra Ayşe Yeşilkaya’nın sağ ve sol akciğerinde hayvandan geçtiği tahmin edilen kist hidatik (akciğer kisti) teşhisi konuldu. Bunun üzerine gittiği hastanelerden genç kadına tedavisinin açık yöntem ameliyatla yapılabileceği söylendi. Son olarak Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Tayfun Kermenli’ye ulaşan hastaya, operasyonun kapalı yöntemle yapabileceği belirtildi. Bunun üzerine Dr. Tayfun Kermenli, bölgede ilk defa videotorakoskopik cerrahi ve endobag yöntemini uygulayarak kistleri aldı.

Operasyonla ilgili bilgi veren Op.Dr. Tayfun Kermenli, "Ayşe Hanım’a bölgede ilk defa yapılan bir yöntem uyguladık. Bu sayede hasta hem daha çabuk toparladı hem de daha az ağrı hissetti. Kapalı yöntemle ameliyatın avantajı aynı seansta hem sağ taraf hem de sol tarafa müdahale edebiliyor olmamız. Çünkü açık yöntemle ve iki taraflı yapılacağı durumlarda genellikle ameliyat 10 veya 15 gün arayla yapılıyor" dedi.

'BU HASTALIK HAYVANLARDAN BULAŞIYOR'

Kist hidatik hastalığının genellikle hayvanlardan bulaştığını belirten Op. Dr. Tayfun Kermenli, "Kist hidatik hastalığı özellikle bölgemizde hayvancılığın yaygın olması nedeniyle daha fazla görülüyor. Bu hastalık, gelişmekte olan ülkelerde daha sık görülebiliyor. Hijyen koşullarının etkisi, pazardan veya manavdan aldığımız marul, domatesi ve yeşilliklerin iyi yıkanmaması nedeniyle hayvanlarda olan kist hidatik hastalığı bizlere bulaşabiliyor. Genellikle akciğer ve karaciğerde oluşuyor. Akciğerde oluştuğunda eskiden açık ameliyatla yapılıyordu. Yıllardır yapılan teknik veya yöntem açık ameliyattı. Biz artık kapalı ameliyatla yapıyoruz" dedi.

KAPALI AMELİYATIN AVANTAJI NE?

Hasta Kübra Ayşe Yeşilkaya’ya uygulanan yöntemin detaylarını da aktaran Dr. Kermenli, "Hasta tekrar tekrar narkoz almak zorunda kalmadı. Akciğer ameliyatında özellikle ağrının olması bizim için çok ciddi sıkıntı olabiliyor. Açık ameliyatlarda bu ağrı bazen bir, bazen de iki sene sürebiliyor. Ancak kapalı ameliyatla hasta 3-4 günde iyileşmiş oluyor ve taburculuğu sağlanıyor. Kist hidatik ameliyatında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur hastalığı, etrafa bulaştırmamak. Biz de ‘endobag’ dediğimiz özel bir yöntem ve torba ile bu kisti göğüs kafesinin dışına aldık. Bu sayede etrafa bulaşmasını engellemiş olduk. Bölgemizde böyle bir ameliyat ilk defa yapıldı. Akciğer kist hidatik ameliyatı kapalı yöntemle birçok hastanede denenmiş olmasına rağmen uygulanmıyordu" ifadelerini kullandı.

'HİÇBİR SIKINTIM YOK'

2 ay süren bir öksürük şikayeti üzerine hastaneye başvurduğunu dile getiren hasta Kübra Ayşe Yeşilkaya ise, "Birkaç hastaneye gittik. Kist hidatik teşhisi konuldu ancak hiçbiri kapalı yöntemle ameliyat yapılamayacağını söylediler. 15 gün arayla iki ameliyat olmam gerektiğini belirttiler. Op.Dr. Tayfun Kermenli’ye çok teşekkür ediyorum. Şu an iyiyim, hiçbir sıkıntım yok. Günden güne de iyileşiyorum" diye konuştu.

İHA


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (1 Ocak 2020 )