Okula ne gerek var!

Okula ne gerek var!

İstanbul Sancaktepe'de, para karşılığı sahte diploma düzenleyip satan 2 kişi gözaltına alındı. İşte tarife: İlkögretim 500, lise 600, üniversite 700 TL...

05 Aralık 2010, Pazar 09:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sancaktepe'de para karşılığında sahte ilkokul, lise ve üniversite diploması basan iki sahtekar, polis tarafından suçüstü yakalandı. Yapılan operasyonda çok sayıda sahte diploma ele geçirilirken, zanlıların müracaat edenlerin istedikleri diploma derecesine göre farklı ücretler aldıkları ortaya çıktı.

ÖNCE GÖZLEM YAPILDI

Sancaktepe'de bir fotoğrafçı dükkanında sahte diploma basıldığı ihbarını alan polis hemen harekete geçti. Sancaktepe İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliğine Bağlı polis ekipleri, önce istihbarat için gözlem yaptı. Polis ekipleri dışardan bakıldığında fotoğraf dükkanı olarak işletilen yerde sahte diploma basılıp satıldığı tespit etti.

İşe girmek isteyen ancak mezuniyet dereceleri yeterli olmayan kişiler, fotoğraf dükkanına gelerek burada ilkokul lise ve üniversite diplomalarıyla meslek kurslarının diplomalarını belli bir ücret ödeyip sahip olabiliyorlardı. Dükkan sahibi Hüseyin S.(49) ve arkadaşı Nuri G.nin (41) belli ücretler alarak sahte diploma bastığını tespit eden polis iki sahtekarı gözaltına aldı.

GERÇEĞİNDEN FARKI YOK

Polis soruşturmayı derinleştirdiğinde gerçeğinden farkı olmayan sahte lise diplomalarını ve hazırlanmış olan ilkokul ve üniversite diplomalarını da alarak, iki kafadarı Asayiş Büro Amirliğine götürdü. Sahte lise diploması alan 4 kişi de ifadeleri alınmak üzere emniyete getirilirdi. Bu kişiler ifadelerinin ardından serbest bırakıldılar. Yapılan araştırmada zanlılardan Nuri G.nin diploma almak isteyenlere aracı olduğu ve belli bir komisyon ücreti aldıktan sonra diploma almak isteyenleri arkadaşı Hüseyin S.nin dükkanına yönlendirdiği ortaya çıktı. Hüseyin S.nin de kendisine gelen kişilere isteklerine göre ilkokul lise ve üniversite diploması bastığı tespit edildi.

İŞTE TARİFE

Hazırlanan sahte diplomalarda Milli Eğitim Bakanlığı Müdürü, Okul Müdürü gibi bölümlere sahte isimler ve imzalar atıldığı görülürken sahte üniversite diplomalarında da ya görevde olmayan ya da sahte rektör ya da dekan isimleri olduğu tespit edildi. Zanlıların diplomaların derecesine göre ilkokul diploması için 500, lise için 600, üniversite diploması için 700 TL ücret aldıkları da anlaşıldı. Asayiş Büro Amirliğinde ifadeleri tamamlanan iki zanlı bugün Adliyeye sevk edildi. Hüseyin S. basın mensuplarının soruları karşısında "Ben sadece fotokopi çekiyorum" derken diğer zanlı Nuri G, ise "oldu bir kere, 4 kişiye verdik, 300 400 TL aldık" diye konuştu. İki zanlı ekip otosuna bindirilerek adliyeye sevk edildi. Polisin olayla ilgili soruşturması devam ediyor.

 

Ramazan ALMAÇAYIR - İSTANBUL - DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Marmara Denizi'nde korkutan deprem