Okuldan eve götürdüğü civa zehirledi

Okuldan eve götürdüğü civa zehirledi

Hopa'da bir öğrencinin okul laboratuvarından izinsiz alarak evine getirdiği civa, kardeşinin zehirlenmesine yol açtı

21 Mayıs 2012, Pazartesi 13:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Artvin’in Hopa ilçesindeki bir öğrencinin okul laboratuvarından izinsiz alarak evine getirdiği civa, kardeşinin zehirlenmesine yol açtı. Tedbir amacıyla okuldaki 231 öğrenci ve 3 öğretmenden kan ve idrar örnekleri alındı.

Artvin Valisi Necmettin Kalkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hopa ilçesindeki Sugören İlköğretim Okulu’nda 2011 yılının Aralık ayında 8. sınıf öğrencilerinin fen bilgisi dersinde deney yaptıklarını ve civayla temaslarının olduğunu belirtti.

Deneyin ardından Z.D. adlı kız öğrencinin bir miktar civayı evine götürmüş olabileceğini ifada eden Vali Kalkan, "6 kişilik aile bu olaydan etkilenmiş olabilir. İlk şikayet ailenin en küçük bireyi olan 3 yaşındaki E.D’de başlamış. E.D. üst solunum yolu enfeksiyonu şikayetiyle Hopa Devlet Hastanesi’ne götürülmüş. Çocuk daha sonra Rize’ye, ardından da Trabzon’a, Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi’ne sevk edilmiş. Burada 40 gün tedavi gören çocukta civa zehirlenmesi bulgusuna rastlanınca çocuk ve aile Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edildi. Ailenin tüm fertleri burada tedavi altına alındı" dedi.

Vali Kalkan, olay ortaya çıkınca diğer öğrencilerin de etkilenmiş olabileceğini değerlendirerek okuldaki 231 öğrenci ile 3 öğretmene kan ve idrar tahlili yapılmasına karar verdiklerini dile getirerek, "24 öğrencimiz Çanakkale gezisindeydi. Bu öğrenciler Artvin’e dönmeden Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi’ne giderek kan ve idrar örneklerini verdi. Kalan 207 öğrenci ile 3 öğretmenin kan ve idrar örnekleri alınıyor, tetkik için kuryeyle Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi’ne gönderilecek. Etkilenen öğrenci varsa gerekli tedavilerini planlayacağız" diye konuştu.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Koca açıkladı! İl il haftalık vaka sayıları