Okullar ne zaman açılacak? Yaz tatili ne zaman bitiyor?

Okullar ne zaman açılacak? Yaz tatili ne zaman bitiyor?

Haziran ve temmuz ayını geride bıraktık. Dün itibarıyla da Ağustos ayına girmiş bulunuyoruz. Bu ayın bitişiyle birlikte yaz mevsimi sona ererken öğrenci ve velileri okul heyecanı saracak. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu yaz tatilinin hiç bitmesini istemezken zaman zaman da "Okullar ne zaman açılacak?" sorusunu sormak durumunda kalıyor.

02 Ağustos 2018, Perşembe 14:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Okullar ne zaman açılacak? Ağustos ayının gelişiyle birlikte bu soru revaçta... Yaz tatilinin hiç bitmesini istemeyen büyük bir çoğunluk zaman zaman bu soruyu arama motorlarına yazarak kesin tarihi öğrenmeye çalışıyor. İşte detaylar...

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

8 Haziran 2018 Cuma günü kapanan okullar, 17 Eylül 2018 Pazartesi günü açılacak. Bugün itibarıyla okulların açılmasına 46 gün kaldı. Bir sonraki eğtim öğretim yılının sona erme tarihi ise 14 Haziran 2019 Cuma günü olarak belirlendi. 2018 - 2019 eğitim - öğretim yılının sömestr tatili ise 18 Ocak 2019'da başlayacak.

OKUL ÖNCESİ VE İLKOKUL BİRİNCİ SINIFLAR ERKEN BAŞLAYACAK!

Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5´inci sınıf öğrencileri, ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğretime başlayacak hazırlık sınıfı ve 9´uncu sınıf öğrencileri ile pansiyonda kalacak öğrencilerin, eğitim görecekleri okul hakkında bilgilendirilmesi, akademik ve mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, öğrencilerin yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlamalarına katkıda bulunulması amacıyla 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde uyum eğitimi yapılacak.”

ÇOCUĞU İLK KEZ OKULA BAŞLAYACAK AİLELER DİKKAT!

Yeni eğitim öğretim yılı 17 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Bu sene çocuğu ilkokul birinci sınıfa başlayacak anne babalar farklı bir heyecan yaşıyor. Çocuğunun okula alışma sürecinin nasıl olacağını merak ederken, onları eğitim öğretim hayatına hazırlamaya çalışıyorlar. Uzmanlar ise, tatilde çocukları okuryazar yapabilmek ve birinci sınıfa hazırlamak için ailelere bazı önerilerde bulunuyor. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Koordinatörü Ferhan Uz Güçlü’ye göre ilk adım, çocuklarla birlikte kendi adını yazıp harflerle tanışmalarını sağlamak. Güçlü’nün diğer önerileri şöyle:

Bir yetişkin gibi okumaları ve yazmaları beklenmese de çocukların okul öncesi okuryazarlık pratiği yapması gerekiyor. Ailelerin, çocuklarıyla birlikte hareket edebilecekleri en ideal zamansa, okula başlamadan önceki yaz tatili. Çocukların erken okuryazarlığı öğrenmesindeki amaç, harfleri gördüğü zaman tanıması ve o sesi çıkarabilmesi. Bu dönemde okuma yazmanın, soldan sağa doğru olduğunun da öğretilmesi gerekiyor. Okula ilk kez başlayacak çocukların yaz tatilini verimli değerlendirmeleri adına anne ve babalara büyük sorumluluk düşüyor. Erken okuryazarlık; çocuğa sadece harf becerisi değil, konuşma, kendini ifade etme, öğrenme ve iletişim kurma kolaylığı sağlıyor. Veliler bu süreçte çocuklarının kendileriyle, arkadaşlarıyla, yeni tanıştığı insanlarla daha kolay ve özgüvenli bir şekilde iletişim kurduğunu gözlemleyecektir.

İlkokula başlayan öğrencilerimizde de gözlemlediğimiz gibi harfleri öğrenmeye başladıklarında en çok kendi isimlerini, sonrasında anne ve babalarının isimlerini yazmak onları çok mutlu ediyor. Bebek yaşlardan beri duymaya alıştıkları ismi yazmayı öğrenmek onlar için kalıcı olacağından çalışmalara bu adımdan başlanabilir. Okumayı sökene kadar ona ilk defa duyacağı kelimeler içeren yazılar okunması hem anlamını merak etmesine hem de içinde bir an önce yazma isteği uyanmasına yardımcı olacak. Anlayacağı ve takip edebileceği şekilde yazılar yazmak, harf kavramını anlamasını sağlayacaktır.

Tabi, bu eğitimde sadece harflere değil sayılara da aşina olması doğrultusunda pratikler yapılmalı. Örneğin bir market oyunu oynayarak, çocuğa evdeki buzdolabında kaç yumurta olduğu sayarak gösterilip ondan da tek tek sayması istenebilir. Bir alışveriş listesi oluşturularak birlikte yazılabilir. Böylece onun, sayıları öğrenirken eğlenmesi ve bir mesleği de tanıması sağlanabilir.Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Günlerce işkence yaparak öldürdü, üzerine beton döktü! 5 yıl sonra ortaya çıktı