Okulunun yakıt tankı patladı, sızan mazot denize ulaştı

Muğla’nın Datça ilçesinde, okulun patlayan yakıt tankından sızan mazot 1 kilometre uzaklıktaki denize ulaştı

Son Güncelleme:
A A
Okulunun yakıt tankı patladı, sızan mazot denize ulaştı

Datça’nın İskele Mahallesi’nde bulunan Yılmazlar Ortaokulu'nun bahçesinde bulunan 6 ton kapasiteli yakıt tankına gün içerisinde mazot yüklemesi yapıldı. Yükleme sırasında oluşan yüksek basınç nedeniyle tankta patlama meydana geldi. Fark edilmeyen yarıktan sızmaya başlayan mazot kanalizasyona karıştı. 

VATANDAŞLAR İHBAR ETTİ

2-3 kilometre uzakta bulunan arıtma tesisiyle bağlantılı olan kanalizasyonun, atılan gazete kağıtları nedeniyle tıkalı olmasından dolayı taşan mazot ilerleyerek 1 kilometre mesafede bulunan denize ulaştı.

Yoldan geçen vatandaşların ihbar etmesi üzerine, Datça Belediyesi ekipleri denize ulaşan yakıt sızıntısına müdahale etti. 

DENİZE ULAŞTI

Kanalizasyonu tıkayan gazete kağıtlarının çıkarılmasıyla, yakıt sızıntısının arıtma tesisine yönlendirilmesi sağlandı. Denize kadar ulaşan sızıntının üzeri kum ile kapatıldı. Belediye ekipleri ve çevre mühendisleri sızıntının denizle buluştuğu sahilde inceleme yaptı. 6 tonluk yakıt deposundan yaklaşık 2-3 tonluk bir bölümün sızdığı ve bunun bir miktarının denize ulaşmış olabileceği belirtildi. Havanın aydınlanmasıyla birlikte, denizde gerekli çalışmalara başlanılacağı öğrenildi. 

'EĞİTİM ÖĞRETİM AKSAMAYACAK'

Çalışmaları yerinde takip eden Belediye Başkanı Gürsel Uçar, durumun ihbar edilmesinin ardından gerekli tüm çalışmaların yapıldığını ve önlemlerin alındığını söyledi. Datça’da hava sıcaklıklarının 13 ila 14 derece civarlarında olduğuna işaret eden Uçar, ortada eğitim öğretimi aksatacak bir durumun söz konusu olmadığını belirtti. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Anne-kız arenayı inletti