Öldü sanılıp evine taziye telefonları gelen adam kök hücre tedavisiyle kurtuldu

Öldü sanılıp evine taziye telefonları gelen adam kök hücre tedavisiyle kurtuldu

Edirne’de corona virüs nedeniyle 80 gün tedavi gören Edirneli esnaf Rahmi Cömert’in evine başsağlığı telefonları geliyor, yolda görenler “seni öldü diye duyduk” diyor. İki kök hücreyle tedaviye olumlu yanıt veren Cömert, 27 Mayıs'ta tedavi gördüğü hastaneden taburcu oldu.

07 Temmuz 2020, Salı 15:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Edirne'nin Saraçlar Caddesi'nde 35 yıldır kuyumculuk yapan Rahmi Cömert, 9 Mart'ta yüksek ateş ve nefes darlığı şikayetiyle hastaneye başvurdu. İlk filmleri çekilen ve koronavirüs şüphesiyle enfeksiyon hastalıkları bölümüne sevk edilen Cömert'in ilk 2 testi negatif çıktı. Bu süreçte belirtileri ağırlaşan Cömert'in 3'üncü testi pozitif çıkınca yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Yaklaşık 3 aylık yoğun bakım sürecinde 45 günü hiç hatırlamadığını söyleyen Cömert'in, bu süreçte kulaktan kulağa yayılan yanlış haberler sonucu evine baş sağlığı telefonları bile geldi. Son olarak Eskişehir ve Kayseri'den gelen iki kök hücreyle tedaviye olumlu yanıt veren Cömert, 27 Mayıs'ta tedavi gördüğü hastaneden taburcu oldu.

"Tedavinin 45 gününü hatırlamıyorum"

Edirne'de koronavirüs teşhisi konulan ilk hastalardan birisi olduğunu söyleyen Cömert, neredeyse tedavisi en uzun süren hastanın da kendisi olduğunu belirtti. Cömert, "Edirne'de ilk yatan benim, neredeyse son çıkan da benim. Aklımın ucundan bile geçmiyordu. Bugüne kadar hastaneye bile gitmemiş bir insanım. Biz grip zannediyorduk. Sağlık ocağına gittim, orada muayene edildim. Hemen film çekilmemiz gerektiğini, akciğerimde lezyonlar gözüktüğünü söylediler. Film çekilmek için gittiğimde beni direkt olarak enfeksiyona sevk ettiler. Enfeksiyondaki doktor hanım, hemen beni yatıracaklarını söyledi. Biz de anlamadık ne olduğunu. Esnaf olduğumuzu, yabancı müşterimiz olduğunu söyledik. Hatta neredeyse tüm işimiz yabancılarla dedik ve hemen yatışımız yapıldı. İlk tahlilimiz negatif geldi. Ama bende herhangi bir iyileşme yoktu, ateşim yüksekti ve nefes alma zorluğu çekiyordum. İkinci tahlilim yapıldı yine negatif geldi sonuç ama ben daha kötü olmuştum. Üçüncü tahlil de pozitif geldi. Bu süreçte 6 gün geçmişti. Bu 6 günün sonunda beni yoğun bakıma aldılar. Bundan sonraki 45 gün süreci hiç hatırlamıyorum. 37 gün entübe olarak kalmışım, mücadele etmişim" dedi.

'İlk yatan ve en uzun kalan hastalardan biriyim"

Kendisinin iyileştirilebilmesi için hemen hemen her ilacın kullanıldığını belirten ve son olarak kök hücre tedavisiyle yaşama tutunduğunu kaydeden Cömert, "Kullanılmadık hiçbir ilaç kalmamış. Yeni gelen ilaçların hepsi denenmiş. En son kök hücre uygulaması yapıldı. İki tane kök hücre tedavisi yapıldı, biri Eskişehir biri de Kayseri'den gelmiş. Onlar cevap vermiş. Yoğun bakımın ardından normal bölüme geçtim. Orada da 28 gün yattım. 78 gün hastanede kaldım. Yani ilk yatan, en uzun kalan ve en son çıkan hastalardan bir tanesiyim" diye konuştu.Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Meteoroloji'den Marmara ve Karadeniz için yağış uyarısı! Sıcaklar gidiyor