Ölenlerin hesaplarına ulaşın!

Ölenlerin hesaplarına ulaşın!

Hayatını kaybetmiş yakınlarınızın Facebook ve diğer hesaplarına nasıl ulaşacaksınız? Açıklıyoruz!

09 Temmuz 2013, Salı 16:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Vaktimizin önemli bir kısmını internette geçirdiğimiz bu günlerde, hayatını kaybeden yakınlarımızın email ya da sosyal paylaşım hesaplarına erişmemizi gerektiren pek çok durumla karşılaşmamız mümkün. Her ne kadar can sıkıcı olsa da, miras ya da finansla ilgili sorunlara çözüm getirmek için aramızdan ayrılan yakınlarımızın hesap bilgilerine ve şifrelerine ihtiyacımız olabiliyor. Neyse ki bu bilgilere ulaşmanın yolları var.

Gmail, ölüm belgesi sunulması durumunda hayatını kaybeden kişinin hesap ve bağlantı bilgilerini yakın akrabalarına sunuyor. Sitede bu bilgilere erişmek için izlenmesi gereken yolları özetleyen bilgiler de sunuluyor. Yahoo Mail ise ölüm halinde bile kullanıcı bilgilerini paylaşmıyor. Ölen kişinin hesabına ulaşmak için tek yol mahkeme emri çıkarttırmak.

Email kadar olmasa da, sosyal medya hesap bilgileri de ölen kişinin yakınları için önemli olabiliyor. Ölen kişinin sanal varlığının devam etmesi, olmayacak yerlerde birden isminin geçmesi sevenleri için üzücü olabiliyor. Bu nedenle Facebook, eğer yakınları talep ederse, ölen kişinin hesabını bir anma sayfasına dönüştürebiliyor. Ancak kullanıcı bilgilerine erişim sağlamıyor. Twitter da benzer bir hesap temizleme hizmeti sunuyor ama yine aynı şekilde kişisel verileri açmıyor. Ama bu sosyal paylaşım sitelerinin hesaplarına erişemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Bu noktada yapabileceğiniz birkaç şey bulunuyor. Öncelikle, kişinin kullandığı bilgisayarları kontrol edip hesaplara bağlı bulunduğu bir tarayıcı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ya da email hesap bilgilerine ulaşıp, o şifreleri diğer hizmetlerde de kullanmayı deneyebilirsiniz. Son olarak, ölen kişinin benzer bilgileri kaydettiği diğer yerleri kontrol edebilirsiniz. Ama en iyisi şimdiden önlem alıp sevdiklerimizi bu tür sıkıntılı işlerden kurtarmak ve bu tür bilgileri bir yerlere kaydetmek olacaktır.

Resimlerle: 2013 model Facebook!

Kaynak: CHIP Online

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Justin Bieber'ın elektrikli Rolls Royce aracının fiyatı 500 bin dolar