Olmaz demeyin, ev temizliğinde "yağ" kullanın!

Ev temizliğinde yağ kullanabileceğiniz aklınıza gelmiş miydi? Ancak hem hoş kokuları hem de antibakteriyel ve koruyucu özellikleriyle uçucu yağlar ev temizliğinde kadınların büyük yardımcısı olmaya adaylar...

19 Aralık 2018, Çarşamba 08:34 Son Güncelleme:
A A
Biberiye

Biberiye

Doğal olarak antibakteriyel ve antiseptik içeririr ve ev temizliği için mükemmel bir seçimdir Sirke ile karıştırarak, tüm mutfağınızı bu doğal karışım ile temizleyebilirsiniz. Karışımı sprey şişesine boşaltın ve taze bir koku bırakmasını için sıkarak temizleyin.

 

Limon

Limon

Limon uçucu yağı dokunduğu her şeye parlaklık vermesinin yanı sıra, doğal antibakteriyel ve antiviral olarak kullanılır. Özellikle ahşap ve deri temizleme de mükemmel sonuç verir.

Çay ağacı

Çay ağacı

Bu yağ bakteri ve virüslerle savaşı, evde oluşan rutubeti önler ve kabarcıkları iyileştirir. Özellikle pencereleri, fayansları ve mutfak tezgahlarının temizlenmesinde, çay ağacı yağını kullanabilirsiniz.

Lavanta

Lavanta

Lavanta, sakinleştirici özelliği ile yatmadan önce rahatlama ve stres giderici bir özelliğe sahiptir. Ama aynı zamanda da doğal olarak antibakteriyeldir. Bulaşık sabununa ya da deterjana birkaç damla lavanta esansiyel yağı eklerek evinizi temizleyebilirsiniz.

 

Okaliptüs

Okaliptüs

Bu antiseptik yağ, solunum alerjilerine neden olan tozları öldürür. Çamaşır deterjanı içerisine birkaç damla lavanta yağı ekleyebilirsiniz. Özellikle evinizdeki toz kalıntılarını ortadan kaldırmak için birebirdir.

Nane

Nane

Nane yağı, diğer yağlarda olduğu gibi antibakteriyel özelliğe sahiptir. Su ile dolmuş spreyinizin içerisine nanae yağını damlatın ve evinizde oluşan çatlaklara ya da örümceklerin yuva yaptığı köşelere bu karışımı sıkın. Eviniz hem taze kokacak hem de temizlenmiş olacak.

Tarçın

Tarçın

Tarçın yağı evde oluşan küf ve bakteri ile savaşır. Özellikle daha sağlıklı bir duş jeli yapmanız için 1 çay kaşığı çay ağacı yağı, 10 damla portakal yağı ve 10 damla tarçın yağı ile 2 bardak beyaz sirkeyi karıştırın.

Çam

Çam

Çam yağı içeriği ile ev mikroplarını öldürür. Zeminleri, aynaları ve banyo yüzeyleri için temizleyeci olarak sirkenin içerisine 5-10 damla çam yağı ekleyerek, kullanabilirsiniz.

 

Kekik

Kekik

Bu canlandırıcı kekik yağını çiğ etlerle temas eden kesme tahtalarını temizlemek için kullanabilirsiniz. Tüm bulaşıklarınızı bu yağ ile temizleyebilirsiniz.

 

Bu önlemlere dikkat!

Bu önlemlere dikkat!

Uçucu yağlar, kimyasal ve zehirli ürünlere karşı sağlıklı bir alternatif olmakla birlikte, uygun önlemlerle kullanılmadığı takdirde insanlara ve hayvanlara zarar verebilirler. Bu tip yağlardan zarar görebilecek kişiler şunlardır:

 

Hamile kadınlar: İlk üç aylık dönemde, uçucu yağları dikkatli kullanın. Özellikle, tarçın, okaliptüs ve nane kullanılmamalıdır. Bu konuda bir uzmana danışmak en iyisidir.

Bebekler ve küçük çocuklar: Bebeklerin gelişmemiş sinir sistemleri, uçucu yağlarda buunan güçlü doğal bileşiklere karşı bile oldukça duyarlıdır. Bu konuda mutlaka çocuk doktoruna başvurmanızda fayda var.

 

Evcil hayvanlar: Eğer evinizde kediniz ile yaşıyorsanız paylaştığımız temizlik ipuçlarını kullanabilirsiniz. Fakat saydığımız yağlar arasında biberiye yağını kullanırken dikkatli olun. Bu konuda da veterinerinize danışmayı unutmayın.

Diğer etkenler: Uçucu yağları, deterjanlar ile birlikte kullandığınız da mutlaka her zaman sulandırın ve seyrelterek kullanın. Mutlaka temizlik sırasında eldiven kullanın ve esansiyel yağları plastikte saklamayın.

 

 

 

 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Mutfakta bu hataları yapmayın!