Ölmeden görmeniz gereken yerler arasında: Kuzey ışıkları yine büyüledi

Bir doğa olayı olan Kuzey Işıkları bu kez Finlandiya'da görüldü. Yaklaşık bir saat boyunca ışıklar adeta dans etti. Mart ayının Kuzey Işıkları'nı görmek için en iyi zaman olduğu ifade edildi. Kuzey Işıkları, çoğu seyahat araştırmasında 'ölmeden görülmesi gereken yer' olarak nitelendiriliyor.

05 Mart 2021, Cuma 09:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Finlandiya semalarında muhteşem bir doğa olayına tanıklık edildi. Fotoğraflar ülkenin Laponya bölgesinden. Kuzey Işıkları, yine görsel bir şölen sundu. Işıkların gökyüzündeki görkemli dansını, yerel bir fotoğrafçı görüntüledi.


BİR SAATTEN FAZLA SÜRDÜ

BİR SAATTEN FAZLA SÜRDÜ

Toras-Sieppi gölünün üzerinde görüntülenen Kuzey Işıkları'nın dansı bir saatten fazla sürdü. Kuzey Işıkları, çoğu seyahat araştırmasında 'ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerler' listelerinde yer alıyor.

EN İYİ MARTTA GÖRÜLÜYOR

EN İYİ MARTTA GÖRÜLÜYOR

Martın, Kutup Işıkları'nı görülebildiği en iyi ay olduğu belirtiliyor. Kutup Işıkları'nın görülebildiği ülkeler şöyle:

  • Svalbard, Norveç
  • Kakslauttanen, Finlandiya
  • Jukkasjärvi, İsveç
  • Reykjavik, İzlanda
  • Kanada'nın Kuzey Bölgeleri
  • İskoçya, Birleşik Krallık

Kutup Işıkları ya da Kutup aurorası, Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır. Kuzey enlemlerde bu etki "Aurora Borealis" ya da "Kuzey Işıkları" olarak adlandırılır. Kuzey Kutbu'nda yaşayan ilk insanlar, Kuzey Işıkları'nın gökyüzünde "danseden ruhlar" olduğuna inanıyordu.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Instagram'lık 10 yer: İstanbul da listede