Ölmeden önce gidilmesi gereken festivaller

Ölmeden önce gidilmesi gereken festivaller

18 Kasım 2013, Pazartesi 18:33
A A

Albuquerque, sıcak hava balonlarının bir araya geldiği dünyanın en büyük balon festivali.

Festival genellikle Ekim aylarında ABD'nin New Mexico eyaletinde düzenleniyor. Festivale her yıl 700'den fazla balonu katılıyor.

Pamplona İspanya’da düzenlenen boğalardan kaçış koşusu her yıl 6-14 Temmuz tarihileri arasında düzenleniyor.

Birçok insan, geleneksel hale gelen bu festivalde boğalardan tabanları yağlayarak kaçıyorlar. Kaçamayanlar ise hastanenin yolunu tutuyor.

Amerika'nın Nevada eyaletinde Black Rock'ta düzenlenen Burning Man Festivali dünyanın en çılgın festivalleri arasında gösteriliyor.

Tüm dünyadan sanatçılar ve sosyal devrimciler bir hafta boyunca kurulan kentte, çölün sert koşullarına dayanarak, kendilerini ifade edebilecekleri kültürel etkinliklere katılıyorlar. Festival, 8 gün boyunca devam ediyor. Son gün insan bedeni ve onun kalıplarını temsil eden tahta adamı yakarak festivali sonlandırıyorlar.

Venedik karnavalına ait arşivlerdeki ilk kayıt 1094 yılında Venedik Doju’na ait bir belgede karşımıza çıkmaktadır. 1269 yılı ise karnavalın Venedik Senato’sunda resmi ilan tarihidir.

Venedikliler genellikle 26 Aralık gününden itibaren karnavalı başlatıyorlar ve bu tarihten itibaren maskelerini ve renkli kostümlerini giyiniyorlardı. Maskeler ve kostümlerin çok önemli sembolik bir anlamı vardı. Maske ve kostümlerle meydanlarda karnaval için bir araya gelen halk bütün sosyal sınıfların ortaya çıkarttığı kutuplaşmalardan uzakta karnaval boyunca bir arada eğlenebiliyordu. 19. Yüzyılda Fransızların Napolyon önderliğinde Venedik’i işgalinden dolayı kesintiye uğrayan Venedik karnavalı 1979 yılında yeniden yapılmaya başlandı. O tarihten beri de bu karnaval dünyanın en önemli karnavallarından biri olarak kabul edilmektedir.

Cascamorras Festivali, geçmiş yıllarda yaşanmış bir anlaşmazlıktan esin kaynağını alıyor. Bu anlaşmazlığın nedeni ise Piedad Bakiresi'nin heykeli

"Cascamorras" festivalinde herkes her yerine toz ve çamur sürerek olabildiğince kirli görünmeyi amaçlıyor.

Coachella Festivali California’nın Los Angeles eyaletinde her sene yenisi düzenlenen ve en renkli festival olarak kabul edilen Coachella Festivali, her yıl 13-15 Nisan ve 20-22 Nisan tarihleri arasında gerçekleşiyor. Hollywood yıldızları festivale yoğun ilgi gösteriyor

Dia De Los Muertos'Ölüler Festivali' her yıl 1 Kasım’da düzenleniyor. Latin Amerika kökenlilerce kutlanan ve kökleri Aztek, Olmec, Zapatec Mitolojileri’ne kadar giden bir festival.

Ayrıca Brezilya’da da benzer bir festivalin aynı zamanlarda kutlandığı biliniyor.

Domates FestivaliHer yıl Ağustos ayının son Çarşambası’nda düzenlenen Domates Festivali’nin tek amacı eğlenmek.

İnsanlar bu festivalde birbirlerine domates atarak bir şekilde eğleniyor. İspanya'da düzenlenen bu geleneğin başlangıcı ise 1945 yılına dayanıyor

Glastonbury, yeşil alanda müzik ve canlı sanat performansların sergilendiği dünyanın en büyük açık hava festivalidir. Her yılın Haziran ayının son haftasonunda 3 günlük süre boyunca yapılır.

HoliRenkler Festivali olarak da bilinen Holi, tüm dünyadaki Hintliler tarafından her yıl kutlanıyor.

Ev yapımı boyalarla sokaklar rengarenk bir hale bürünüyor.

Kar ve Buz FestivaliHer yıl 5 Ocak ve 5 Şubat arasında düzenlenen bu festival, dünyanın en büyük kar ve buz festivali.

Hintliler bu eğlencede Kış’ın bitişini ve Bahar’ın gelişini kutluyorlar.

Bu festivalde buzdan heykeller ve binalar yapılıyor.

Rio Karnavalı, Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde düzenlenen dünyanın en ünlü festivali ve en büyük karnavalı.

2000 yıllık festivalde, Çin'in Yeni Yıl'ı kutlanıyor.

Hıristiyanlık inancındaki Büyük Perhiz'den önce düzenlenmektedir.

OctoberfestAlmanya'nın Bavyera eyaletinin Münih kentinde her yıl Eylül ayının son günleri ve Ekim ayının ilk günlerinde düzenlenen 2 hafta süren bir festivaldir

Peynir Yuvarlama Festivaliİngiltere'de, 200 yıllık bir gelenek olan Peynir Yuvarlama Festivali, her yıl renkli görüntülere sahne oluyor

Binlerce çılgın İngiliz, geleneksel peynir yuvarlama yarışı için yağmur çamur dinlemiyor.

Songkran Su FestivaliTayland'da her yıl nisan ayında düzenlenen su festivali, ülke genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Halk, 3 gün süren su festivali ile ülkenin en sıcak günlerinde bir birine su atarak ferahlamaya çalışıyor.

Ateş Festivali1468’de İskoç yönetimine geçen adada 1870’den beri ateşle düzenlenen bu etkinlik, aynı zamanda Avrupa’nın en büyük ateş festivali olarak biliniyor.

Kırkpınar Güreşleri,Her sene Haziran ayı sonu ila Temmuz ayı başında Edirne'de düzenlenir.

Pehlivanlar üç gün süresince er meydanında mücadele ederler. Son gün yapılan finallerde her boyun (kategorinin) birinci, ikinci ve üçüncüleri belirlenir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.