Oltu Çayı'nda korkutan görüntü! Bu yıl bir ilk oldu

Oltu Çayı'nda korkutan görüntü! Bu yıl bir ilk oldu

Erzurum'da baharda debisi 4-5 kat artan ilk kez bu yıl kurudu. Bölge halkından Selami Altun da 'Ben 63 yaşındayım Oltu'da doğdum, büyüdüm; havaların kurak gitmesinden dolayı mayıs ayında çayın bu kadar azalmasına ilk defa şahit oluyorum. Geçtiğimiz yıllarda çay coşkun akardı' dedi.

25 Mayıs 2021, Salı 12:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Oltu ilçesini ikiye ayıran Oltu Çayı için son yılların en kurak dönemi yaşanıyor. Bölge kışın ve ilkbaharda yeterli yağışı almadığı için suyun azaldığı çay, mayıs ayında ise kurudu. Bahar aylarında debisi 4-5 kat artan ve sık sık taşkınların meydana geldiği Oltu Çayı'nın kurumasıyla balıkların yaşam alanı da kalmadı.


Çayın ilk defa kuruduğunu söyleyen Aslanpaşa Mahallesi'nin muhtarı Zafer Şahin, "Daha 5'inci ayın sonlarındayız. Her sene bu aylarda Oltu Çayı yatağına sığmazken, böyle bir şey tarihinde belki de ilk defa yaşanıyor. Ciddi manada su sıkıntımız var, arazilerimiz suya hasret kalacak. Yardım bekliyoruz. Böyle giderse perişan olacağız" dedi.

Kış ve ilkbahar mevsimlerindeki kuraklık nedeniyle çayın kuruduğunu belirten Selami Bulut ise "Havaların kurak gitmesi nedeniyle çayda su kalmadı. Arazilerimiz susuz kaldı. Şimdiye kadar hiç böyle olmamıştı" diye konuşu.

'İLK DEFA ŞAHİT OLDUM'

Bölge halkından Selami Altun da "Ben 63 yaşındayım Oltu'da doğdum, büyüdüm; havaların kurak gitmesinden dolayı mayıs ayında çayın bu kadar azalmasına ilk defa şahit oluyorum. Geçtiğimiz yıllarda çay coşkun akardı" dedi.

Abdullah Demir ise çayın balıklar için yaşam alanı olmaktan çıktığını söyledi.

Murat AYDIN/ OLTU (Erzurum), (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İstanbul'da akılalmaz olay! Jigolo olmak istedi, başına gelmeyen kalmadı…