"Ölüm ağacı" olarak bilinen dünyanın en zehirlisi "Manchineel Ağacı"

Dünyanın en zehirli ağacı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Manchineel Ağacı’nın herhangi bir kısmı ile etkileşim bile ölümcül olabiliyor. Güney Amerika'nın tropik bölgelerinin yanı sıra Orta Amerika, Karayipler ve Amerika'nın bazı bölgelerine özgü Manchineel Ağacı İspanyolcada "ölüm ağacı" anlamına gelen Arbol de la muerte ismini taşıyor.

21 Şubat 2020, Cuma 14:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
"Ölüm ağacı" ismiyle biliniyor

"Ölüm ağacı" ismiyle biliniyor

'Plaj elması' veya 'zehir guava' olarak adlandırılan manchineel ağacı dünyanın en zehirli ağaçlarından biri. Bu ağaç, Güney Amerika'nın tropik bölgelerinin yanı sıra Orta Amerika, Karayipler ve Amerika'nın bazı bölgelerine özgüdür. "Ölüm ağacı" anlamına gelen İspanyolca "arbol de la muerte" ismi ile biliniyor. Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na giren manchineel ağacı dünyanın en tehlikeli ağacıdır.

Yağmur yağarken bu ağacın altında durmak bile ölümcül olabiliyor

Yağmur yağarken bu ağacın altında durmak bile ölümcül olabiliyor

Manchineel ağacının meyveleri, yılbaşı çiçeği kokinaya benziyor. Ağaç kabuğu, yaprağı ve hatta meyvelerinden sızan kalın ve sütlü bir özsu üretiyor ve cilde temas ederse ciltte ciddi, yanık benzeri kabarcıklara neden oluyor. Çünkü ağacın özsuyu toksin içeriyor ve ciddi cilt reaksiyonlarına neden olabiliyor. Ağacın içeriğinde bulunan phorbol yüksek oranda suda çözünür olduğu için, yağmur yağarken bu ağacın altında durmak bile ölümcül olabiliyor. 

Bu ağacın dumanı kör ediyor

Bu ağacın dumanı kör ediyor

Yanan manchineel odunun dumanının neden olduğu ciddi göz iltihabı vakaları ve hatta geçici körlük raporları da bulunuyor.

Kanama, şok, bakteriyel süperenfeksiyonlar ve gastroenterite neden olan meyveler sindirim sisteminde ve boğazda yanıklara neden olarak oluşturduğu ödem sonucu hava yollarının tıkanması ile ölüme neden olabilir.

Halk ve turistler sürekli uyarılıyor

Halk ve turistler sürekli uyarılıyor

Florida Gıda ve Tarım Bilimleri Enstitüsü bitkinin meyvelerinin son derece zehirli olduğunu bu ağacın herhangi bir kısmı ile etkileşim ve yutulmasının ölümcül olabileceği uyarısında bulundu.

Bu korkunç özellikleri nedeniyle ağacın bulunduğu doğal alanlarda halka açık uyarı işaretleri bile asılıyor. 

Kıyı erozyonuna karşı koruma sağlıyor

Kıyı erozyonuna karşı koruma sağlıyor

Ancak bu ağacın bir faydası bulunuyor. Ekosistemde ve Orta Amerika plajlarında kıyı erozyonuna karşı koruma sağlıyor.


Manchineel ahşabı yüzyıllardır mobilyalarda kullanılıyor

Manchineel ahşabı yüzyıllardır mobilyalarda kullanılıyor

Bununla birlikte, Karayip’te marangozlar dikkatli bir şekilde kesip güneşte kuruttuktan sonra zehirli özü nötralize ediyorlar. Mobilyalarda manchineel ahşabını yüzyıllardır kullanıyorlar.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Akıllı saatler ne işe yarar?