Ölüm nedenleri kesinleşti

Ölüm nedenleri kesinleşti

Erzurum'un Pasinler İlçesine bağlı Altınbaşak Köyündeki Şehit İlhami Koçak İlkokulunda okuyan 2 kız öğrencinin teneffüste yedikleri baldıran otundan zehirlenerek öldüğü kesinlik kazandı

11 Nisan 2014, Cuma 23:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Okulun bahçesi baldıran otundan temizlendi, öğrenci, öğretmen ve velileri Halk Sağlığı uzmanları biliçlendirdi.

Pasinler ilçesinde 10 kilometre uzaklıkta bulunan Altınbaşak Köyündeki Şehit İlhami Koçak İlkokulu 2'nci sınıfının 8 yaşındaki öğrencileri Bahar Tohumcu, Nurcan Tarçın ve Merve Koçak, 24 Mart günü teneffüse çıktıklarında baldıran otu yedi. Evlerine gittikten sonra zehirlenme belirtisi görülen kızlardan Bahar Tohumcu hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybetti. Nurcan Tarçın ise sevkedildiği Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 4 Nisan günü öldü. Öğrencilerden Merve Koçak ise evde ailesinin ilk anda yoğurt yedirmesi üzerine hayatta kaldı. İki küçük kız yapılan otopsilerin ardından Altınbaşak köyünde gözyaşları arasında toprağa verildi.

BALDIRAN OTU YASAKLANDI

Bahar Tohumcu ve Nurcan Tarçın'dan alınan kan örnekleri Erzurum Adli Tıp Kurumu'nda incelendi. Yapılan inceleme sonuçlarında Bahar Tohumcu ve Nurcan Tarçın'ın kanında baldıran otunda bulunan zehirli madde coniine çıktı. İki küçük kızın baldıran zehrinden öldüğü otopsi raporuyla da kesinleşti.

ÖĞRENCİ VE VELİLER UYARILDI

Bunun üzerine öğrenci, öğretmen ve veliler eğitimden geçilirken, okul bahçesindeki otlar temizlendi. Pasinler İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Bülent Aktaş, "Halk Sağlığı Merkezi ve Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ortak bir çalışma yaptık. Tüm okullarda öğretmen ve öğrencilere bilgi verildi. Bahçesi geniş olan köy okullarında tenefüs aralarında çocuklara mutlaka öğretmenlerin gözetmenlik yapması kararlaştırıldı. Köylerimizde öğrenci ve veliler okullara toplanarak zehirli otlar konusunda toplantılar yapıldı" dedi.

KÖY KAHVELERİNDE FOTOĞRAFI ASILDI

Bahar ve Nurcan'ın ölümüne neden olan baldıran otunu fotoğrafladıklarını anı diye konuştu.

SOKRATES'İ DE ZEHİRLEMİŞTİ

Öte yandan M.Ö. 399 yılında ünlü filozof Sokrates'in zehirlenmesiyle tarihe geçen baldıran otu konusunda uzmanlar vatandaşları uyardı. Birbirine çok benzeyen bitkilerin bazılarının ölümcül riskler içerebileceğine dikkati çeken uzmanlar, yabancı otların yenmemesini istedi. Baldıran otu yiyenlerde titreme, baş ve karın ağrısı, bulantı, solunum sıkıntısı, ayaklarda soğukluk ve ağırlaşma, hareket etmede güçlük çekme gibi belirtileri olduğunu vurgulayan uzmanlar, baldıran otuyla beslenen bıldırcın, koyun, sığır, keçilerde de zehirlenme olduğunu bildirdiler.

Hümeyra PARDELİ/ERZURUM, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Vaka sayılarındaki artış nedeniyle yeni yasaklar getirildi