Olumsuz hava koşullarına karşı AYEDAŞ’tan önlem

Olumsuz hava koşullarına karşı AYEDAŞ’tan önlem

Olumsuz hava koşullarına karşı AYEDAŞ’tan önlem

13 Ocak 2022, Perşembe 13:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İSTANBUL, (DHA) - AYEDAŞ, kış boyu yaşanacak meteoroloji olaylarına karşı İstanbul Anadolu Yakası’na kesintisiz enerji arzı için elektrik dağıtım şebekesinde ihtiyaç duyulabilecek malzeme, aktif araç ve personel kaynağını artırarak hazır hale getirdiğini duyurdu. Gerektiğinde operasyon çalışanlarına destek olacak ekiplerle toplam yaklaşık 1000 personel ve 290 araç ile afet planına uygun olarak teyakkuza geçirildi.

AYEDAŞ, İstanbul Anadolu Yakası’nda etkili olması beklenen kış şartlarından, enerji nakil hatlarını olumsuz etkilememesi ve afet kaynaklı oluşabilecek arızaların en kısa sürede giderilmesi için tüm gücüyle sürdürdüğü hazırlıklarını tamamlayarak kesintisiz enerji arzı için gerekli donanım, malzeme ve araçları depoladığını açıkladı.

Hazırlıklar çerçevesinde AYEDAŞ, gerektiğinde operasyon çalışanlarına destek olacak ekiplerle birlikte yaklaşık 1000 personelini kriz durumunda önceden tespit edilen noktalara hızlıca intikali için teyakkuz durumuna getirdi. Personelin zorlu şartlara uygun kıyafet ve ekipman ihtiyacı tamamlandı.

KARLA MÜCADELE ÖZELİNDE 42 MİLYON LİRA YATIRIM

AYEDAŞ, İstanbul Anadolu Yakası’nda 2 bin 224 adet trafo merkezinde iyileştirme ve yenileme çalışması gerçekleştirdiğini duyurdu. Olası afet durumuna hazırlanan ve stoklarını tamamlayan AYEDAŞ ekiplerince, stoktaki araç, malzeme ve ekipmanın çalışır vaziyette olduğu kontrol edildi. Yıl boyu yapılan yatırımların yanı sıra önümüzdeki günlerde beklenen yoğun kar yağışı özelinde saha ekiplerini ve malzeme stoklarını hazır bulunduran şirket, bu çalışmalar için 42 milyon lira yatırımı da devreye aldığını açıkladı.

SAHA KOORDİNASYONUNA TEKNOLOJİ DESTEĞİ

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Öte yandan, tedarik sürekliliği uzaktan izleme sisteminin kritik noktaları ve 800 adet SCADA noktası başta olmak üzere kesintilerin uzaktan tespit edilmesini ve uzaktan müdahale imkanını sağlayan sistemler kontrol edildi. Muhtemel arızalara en kısa sürede müdahale edilirken son derecek kritik olan haberleşme konusunda, mevcut 904 adet bas konuş cihazı ve söz konusu sistemi yedekleyen 520 adet araç telsizi test edildi” denildi.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Beklenen kar yağışına karşı Tuzla'da belediye ekipleri, teyakkuza geçti