Ölümü böyle beklediler

Norveç'te bin 300 yolcuyu taşıyan cruise gemisinde mahsur kalanlar dehşeti yaşadı

24 Mart 2019, Pazar 11:30 Son Güncelleme:
A A

Norveç Denizi açıklarında yaklaşık bin 300 yolcu ile seyahat turu yapan turist gemisi denizin ortasında arızalandı. Yaşanan arıza ve fırtınanın artmasıyla birlikte gemi kaptanı tarafından yardım çağrısında bulunuldu.

Norveç sahil kurtarma ekipleri tarafından kurtarma çalışmaları başlatılsa da bütün denemeler boş çıktı. Dün Türkiye saatiyle 4 buçuk saatlerinde yaşanan olay nedeniyle gemide bulunan yolcuların panik halinde olduğu ve kurtarılmayı bekledikleri öğrenildi.

Arama kurtarma botlarıyla başlayan kurtarma çalışmaları fırtına dolayısıyla sekteye uğradı. Norveç tarafının botlarla kurtarma çalışmalarını durdurduğu ve helikopterlerle gemideki yolcuların ve mürettebatın kurtarılmaya çalışıldığı öğrenildi.


Yaklaşık 18 saattir denizin ortasında mahsur kalan ve kurtarılmayı bekleyen yolcuların 350'si helikopterler ile kurtarılabildi.


Gemide hala 950 yolcu ve mürettebatın olduğu belirtildi. Yetkililerden yapılan açıklamada gemide mahsur kalanları kurtarma çalışmalarının bugün de devam ettiği belirtildi.


Diğer taraftan geminin sadece tek motorunun çalışır durumda olduğu ve gemi kaptanının sürüklenmeyi yavaşlatmak için tek motoru kullanmaya çalıştığı bildirildi.

Olayla ilgili kurtarma çalışmaları yaparken Rusya tarafından açıklama geldi. Rusya, gemide 3 Rus vatandaşının bulunduğunu ve kurtarılmayı beklediklerini açıkladı.

Bu sabah saatlerinde AFP haber ajansı gemideki 4 motordan üçünün çalıştırıldığını duyurdu. Denizin ortasında arıza yapan gemi, dalgaların ve rüzgarın etkisiyle savruldu. Savrulmanın etkisiyle geminin bazı bölümlerinde tavan ve eşyalar zarar gördü.

Geminin sürüklendiği andan sonra helikopterlerden çekilen görüntülerin ardından geminin içinden de yeni görüntüler ortaya çıkmaya başladı.

Geminin içinde oturan yolcuların geminin dalgalar tarafından savrulması nedeniyle düştüğü, insanların can yelekleriyle kurtarılmayı beklediği anlar görüntülendi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 8 soruda İran'da düşen Ukrayna uçağı