Omega 3 yağ asitleri içeren 5 bitkisel kaynak

Aşağıda, omega 3 yağ asitleri içeren 5 bitkisel kaynağın besinsel özelliklerinden bahsedeceğiz. Pek çok hastalığı mümkün olduğunca önlemek ve sağlıklı olmanın keyfini çıkarabilmek için bu besinleri beslenme programınıza eklemelisiniz.

15 Kasım 2021, Pazartesi 15:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1. Keten tohumu yağı ve zeytinyağı

1. Keten tohumu yağı ve zeytinyağı

Zeytinyağı, temel yağ asidi kaynakları arasında en önemli olanlardan biridir. Akdeniz beslenmesinin temel sütunudur. 

Keten tohumu yağı yüzde 75 omega-3’ten yüzde 25 de omega-6’dan oluşur. Tüm bu besinler enflamasyonu düzenledikleri için prostaglandin metabolizması açısından çok önemli bir yiyecektir. Bir yemek kaşığında yaklaşık 7 gram omega-3 bulunur. İşte bu nedenle en önemli bitkisel omega 3 yağ asidi kaynaklarından biridir.


Zeytinyağı da insanların çoklu doymamış yağ ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olur. Kahvaltıda veya öğlen yediğiniz salatanın içinde biraz zeytinyağı tüketmek çok basit ve sağlıklıdır.


“Mikroalgler”, Chlorella gibi küçük alg formlarıdır.

Chlorella, küçük dozlarla alınmaısna rağmen, spirulina ve Klamath’tan sonra, omega 3 yağ asitleri açısından en zengin alg türüdür. Bu algler besinsel açıdan zengin olmalarının yanında önemli antioksidan etkilere de sahiptirler.


 Kuru yemiş:

Kuru yemiş:

Omega 3 yağ asitleri içeren en önemli bitkisel kaynaklardan biri

Kuru yemişlerde 5:1 şeklinde dengeli bir omega 3 ve 6 oranı vardır. 14 adet kuru yemiş tükettiğinizde (yaklaşık 60 gram), günlük omega 3 ihtiyacınızın yüzde 50’sini karşılamış olursunuz.


 Chia tohumu

Chia tohumu

Bugünlerde pek çok diyet planında temel yağ asidi kaynağı olarak chia tohumuna rastlamak mümkündür.

Chia tohumu, keten tohumu yağı ile birlikte bir başka önemli omega 3 yağ asidi kaynağıdır. Yüzde 33 oranında yağ (yüzde 62 omega-3, yüzde 20 omega-6) içerirler. Ancak tüketmeden önce tohumları suda bekletmeniz gerektiğini unutmayın.

Pek çok kişi, özellikle de vejetaryenler bu yiyeceği diyetlerine dahil etmeye başlamışlardır. Böylece önceleri yalnızca sağlıklı yiyecek satılan marketlerde ve özel mağazalarda bulunan bu ürünü artık süper marketlerden satın almak mümkündür.

Avokado

Avokado

Avokadolar günden güne popüler oldular. Her şeyden az az içerdikleri için bazı diyetlerde avokadonun besinsel değerine odaklanılıyor. Omega 3 yağ asidi içeren en önemli kaynaklardan biri olma özelliğini taşıyorlar.

Bazı nöroloji uzmanları onu, beyni sağlıklı tutan ve Alzheimer’ı önleyen en iyi yiyeceklerden biri olarak kabul ediyorlar.


Omega-3 yağ asitleri içeren tüm bu kaynaklar, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği omega alım miktarını karşılamanıza yardımcı olacaktır. Beyni gelişmekte olan çocuklar gibi, nüfusun belli bölümleri, omega-3 eksikliğine karşı daha duyarlıdır.Bu nedenle sağlıklı olmak ve gelecekte karşımıza çıkabilecek hastalıkları önlemek için omega-3 yağ asitleri açısından zengin yiyecekleri beslenmemize dahil etmeliyiz.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Lucuma meyvesinin bilinmeyen faydaları