Omikron kabusu! Omikron'un diğer koronavirüs varyantlarından farkı ne, korkalım mı?

Yaklaşık iki yıla yakındır Covid-19 virüsü nedeniyle oluşan pandemi, beraberinde yeni varyantları da getirdi. Dünya Sağlık Örgütü koronavirüs bağlantılı bu varyantları Alpha, Beta, Delta gibi harflerle tanımladı. Şimdi artık başka varyantlarla karşı karşıyayız. Bunlardan biri de NU varyantı adı ile de bilinen Omicron! Peki Omikron'un diğer vayrantlardan farkı ne? NU varyantı öncekilerden daha mı kolay bulaşıyor, daha mı ağır hastalık yapıyor, daha mı öldürücü? İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Omikron'un ilaçlara, aşıya yanıt verip vermediği gibi Covid-19 virüsünün yeni varyantı Omikron hakkında halkın en çok sorduğu sorulara yanıt verdi.

29 Kasım 2021, Pazartesi 13:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Geçtiğimiz yeni bir varyanttan daha bahseder olduk Türkçe yazılışı ve okunuşuyla bu varyantın adı OMİKRON. Dünyada NU varyantı adıyla da biliniyor.

Üstelik Omicron varyantı sadece bilim insanlarını değil, ülke başkanlarını bile korkuttu. Halk da bu yeni varyant hakkında endişeye kapılmış durumda.

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, bu yeni Omikron varyantı hakkında en sık merak edilen soruları ve yanıtlarını paylaştı.

İşte NU varyantı Omikron (Omicron) varyantı ile ilgili en sık sorulan 10 soru, 10 cevap!

1. Covid-19 mutasyonu Omikron varyantının kaynağı hangi ülke?

1. Covid-19 mutasyonu Omikron varyantının kaynağı hangi ülke?

Prof. Dr. Osman Müftüpülu, Omikron varyantının önceki varyantlardan bazıları gibi Güney Afrika kaynaklı olduğunu ifade ediyor. İlk kez orada tespit edilmiş. Tespit edilmesinin hemen ardından hızla Afrika içinde yayılmaya başlamış.

 • Avrupa’da ilk vaka, Belçika’da kayıt altına alınmış.
 • Ardından Almanya, Çekya ve İngiltere’de de Omikron taşıyan vakalar saptanmış.

1. Omikron'un diğer Covid-19 varyantlarından farkı nedir?

1. Omikron'un diğer Covid-19 varyantlarından farkı nedir?

Prof. Dr. Müftüoğlu, uzmanların "korkunç ve tehlikeli” olarak tanımladığı bu yeni varyantın esas özelliğinin çok sayıda mutasyonu aynı anda geçirmiş ve taşıyor olması olduğunu ifade ediyor. Buna göre Omikron varyantının özellikleri şöyle:

 • Yeni varyantın “dikensi protein”inde yaklaşık “32 adet mutasyon” var!
 • Daha da kötüsü bu yeni varyantta virüsün hücrelerimize girmesini sağlayan reseptörlere bağlanma bölgesinde de “10 adet mutasyon” tespit edilmiş.
 • Bilindiği gibi bir virüste mutasyon sayısı ne kadar çoksa virüsün bulaşma ve yayılma hızı o ölçüde artıyor.
 • Ayrıca Omikron’da saptanan mutasyonların “farklı ve sıra dışı mutasyonlar birleşimi” olması da uzmanları bir hayli korkutuyor.

3. Omikron'da kaç mutasyon var?

3. Omikron'da kaç mutasyon var?

BBC’ye açıklama yapan Güney Afrika Salgın Hastalıklarla Mücadele ve Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Tulio de Oliveira, Omikron’daki “sıra dışı mutasyonlar birleşimi”nin özellikleri hakkında şunları söylüyor:

Bu varyant önceki varyantlardan çok farklı ve şaşırtıcı. Virüs beklenenden daha fazla sayıda mutasyona uğramış. Varyantta 50 kadar mutasyon mevcut ve bunların 30’dan fazlası virüsün dış yüzeyindeki protein çıkıntılarında.

Prof. Dr. Müftüoğlu, elimizdeki aşıların bu çıkıntılara karşı oluşturulduğunu hatırlatıyor.

4. Mutasyon sayısı artınca risk neden artıyor?

4. Mutasyon sayısı artınca risk neden artıyor?

Yeni varyant Omikron adlı yeni koronavirüsün sahip olduğu dikensi proteinler, virüsün hücrelerimize girebilme sürecinde anahtar rol oynuyor.

Bu nedenle de protein çıkıntılarında mutasyon sayısı arttıkça aşıların etkisiz kalma ihtimali yükseliyor, virüsün bulaşıcılık ve daha ağır hastalık oluşturma gücü ise artıyor.

Bir örnek vermek gerekirse en son mutasyon kabul edilen ve son derece bulaşıcı olarak tanımlanan DELTA varyantının hücrelerle ilk teması sağlayan dikensi protein kısımlarında sadece 2 mutasyon mevcutken, Omikron’da orijinal virüse göre 10 adet farklı mutasyon saptanmış durumda.

5. Her mutasyon riskli mi?

5. Her mutasyon riskli mi?

Pandeminin başından bu yana gündemde olan mutasyon riski konusu esası şu:

 • Virüs sık sık yapı değiştiren bir mikrop türüdür. Virüslerdeki bu yapı değişikliklerine de mutasyon adı veriliyor.
 • Bir virüs ne kadar uzun süre dolaşımda kalır, ne kadar çok sayıda insanı hasta etme imkânı bulur, ne kadar çok yayılırsa mutasyon şansı da o ölçüde yükselir.
 • Bu mutasyonlar bazen virüsün etkisini azaltıp yok oluşunu hızlandırabilirken bazen de dayanıklılığını arttırıp bulaşıcılığını ve hasta etme kabiliyetini çoğaltır.
 • Şimdiye kadar gelişen mutasyonların hepsinde maalesef ikinci ihtimal söz konusu oldu. Hemen her mutasyonda virüsün hücrelerimize daha kolay girmesine yardımcı olacak genetik değişimler ortaya çıktı.
 • Anlaşılan o ki Omikron mutasyonunda bu olumsuzluk biraz ölçüyü kaçıracak noktaya ulaşmış boyutta.

6. Omikron mutasyonu korkusunun altında ne var?

6. Omikron mutasyonu korkusunun altında ne var?

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Omikron mutasyonunun korkutucu olduğunu söylüyor, çünkü...

 • Çoğu uzman bu yeni mutasyonun, virüse insandan insana daha kolay bulaşma ve bağışıklık sistemini daha kolay aşma yeteneği kazandırdığını düşünüyor.
 • Uzmanların dile getirmekte zorlandıkları önemli bir korkuları daha var: Mevcut aşılar Omikron’a karşı yeterince etkili olmayabilir.

7. Yaptırdığımız aşılar bizi hâlâ koruyor mu?

7. Yaptırdığımız aşılar bizi hâlâ koruyor mu?

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, bilim dünyasının elinde henüz bunula ilgili net bir bilgi olmadığını söylüyor ancak şunu ekliyor.

Yok ama aşılarını yaptıranların, yaptırmayanlara oranla daha az risk taşıdıkları kesin. Bir diğer iyi haber de şu: Pfizer ve BioNTech, Omikron’un mevcut aşıyı etkisiz kılması ihtimali konusunda henüz emin olmadıklarını açıkladılar ve "eğer böyle bir olumsuz gelişme olursa yaklaşık 100 gün içinde yeni bir aşı geliştirme" sözü verdiler.

8. Omikron varyantına karşı Türkiye'de durum ne olur?

8. Omikron varyantına karşı Türkiye'de durum ne olur?

COVID-19’un oluşturduğu hasarlar ve insan kayıplarımız hepimiz için oldukça üzücü boyutlara ulaşmış durumda.

Hatta açık açık konuşamasak da toplumsal bir kaygı hali içinde olduğumuz kesin. Bu da son derece normal bir gelişme.

 • Normal çünkü önümüzü göremiyoruz.
 • Normal çünkü geleceğimiz için yoğun kaygılar taşıyoruz.

Prof. Dr. Müftüoğlu, salgının başından bu yana iyimserlik halini sürdüren Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın bile "Covid-19'un bıraktığı hasarlardan dolayı gelecek 3 yıl boyunca mevcut ölümlerin 3-4 katı kadar kayıp bekliyoruz” açıklaması yapmış olduğunu ifade ediyor.

9. Yeni varyantlara karşı ne yapmalıyız?

9. Yeni varyantlara karşı ne yapmalıyız?

Prof. Dr. Müftüoğlu, "özellikle başta İstanbul Havalimanı olmak üzere, havaalanları ve sınır kapılarındaki önlemleri yeniden ve daha fazla arttırmamız lazım" diyor.

"Aşılama sürecinde asla hız kesmemek ve 'maske, fiziksel mesafe, hijyen' konularını daha fazla gündemde tutmamız da öncelikli gündemimiz olmalı." diye ekliyor.

10. Yeni kısıtlamalar olacak mı?

10. Yeni kısıtlamalar olacak mı?

Prof. Dr. Müftüoğlu, Omikron önlemlerinin çoktan başladığını ifade ediyor. Bunları şu şekilde sıralıyor:

 • Türkiye daha ilk günden Afrika uçuşlarını durdurdu.
 • Çoğu ülke Güney Afrika ve komşularına seyahat yasağı koydu.
 • İngiltere gevşettiği tedbirleri yeniden sıkılaştırdı. Örneğin, toplu taşıma araçlarına ve mağazalara girerken yeniden “maske takma zorunluluğu” getirdi.
 • Yine İngiltere’de “ülkeye girecek herkese 2. günde PCR testi yaptırma ve test sonucu gelene kadar evlerinde kalma” zorunluluğu uygulaması başlatıldı.

Bizde de benzer bazı kısıtlamaların devreye girebileceğinden bahseden Prof. Dr. Müftüoğlu, kişisel olarak yeni bir kapanma ve/veya okul tatili gibi meselelerin gündemde olmayacağını ve olmaması gerektiğini ifade ediyor.

Ancak mutasyon meselesinin önemli olduğunun altını çizen Profesör, yine de bunu bir kabus gibi görmememiz gerektiğini de belirtiyor.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Neden kanser oluyoruz? Kanser nasıl belirtiler veriyor?