Ömrünü down sendromlu evladına adayan anneler

Kimi karnında, kimi kucağına aldıktan sonra down sendromlu çocuk sahibi olduğunu öğrenen anneler, her anında yanlarında oldukları çocukları için mücadele veriyor

11 Mayıs 2019, Cumartesi 18:31 Son Güncelleme:
A A

Kimi hamileyken, kimi kucağına aldıktan sonra down sendromlu çocuk sahibi olduğunu öğrenen anneler, ilk etapta evlatlarına yakıştıramadıkları rahatsızlığı kabullenerek her anında yanlarında oldukları çocukları için her türlü fedakarlığı yapıyor. 

Evlatlarının tek bir şey öğrenebilmesi, bir kez olsun "anne" diyebilmesi için saçını süpürge eden kadınlar, hayallerinden, kariyerlerinden vazgeçtikleri "down sendromlu" çocukları için mücadele ediyorlar. 

İki çocuk annesi Fatma Kaburbay (38), AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk göz ağrısı Buğra’nın down sendromlu olduğunu hamileyken öğrendiğini söyledi.

Kürtaj olmayı asla düşünmediğini dile getiren Kamurbay, " 7 yıl boyunca yürümedi, konuşmadı, boynunu tutamadı. Hep mücadele ettik. Acaba bir ’anne dediğini duyar mıyım, ayaklarının üzerinde sadece bir adım atar görür müyüm’ diye yıllarca bekledim." dedi. 

KİMİSİ DE KARİYERİNDEN VAZGEÇTİ

KİMİSİ DE KARİYERİNDEN VAZGEÇTİ

Zeynep Karaoğlu (67) da kimyager olduğunu ancak oğlu Koray’ın down sendromlu olması dolayısıyla mesleğini bıraktığını söyledi.

Koray’ın şu an 35 yaşında olduğunu anlatan anne Karaoğlu, "Down sendromuyla ilgili hiçbir bilgim yoktu, o zamana kadar adını bile duymamıştım. Koray, 40 günlüktü ateşlendi doktora götürdüm, orada öğrendim. Reçetenin köşesinde ’down sendromlu’ diye yazıyordu. Ne olduğunu bilmiyordum. Geldim kitapları karıştırıp öğrendim ve sayısız doktora gittim, kabullenemedim." dedi. 

Karaoğlu, o günlerin geride kaldığını, şu an oğlu Koray ile mutlu bir hayat sürdüklerini anlattı. 

Down sendromlu 9 yaşındaki kızı Selin için muhasebeciliği bırakan anne Dilek Özcan da (40) "özel" bir çocuğa sahip olmanın hayatlarına farklı anlamlar kattığını belirtti.

Biri down sendromlu üç çocuk annesi Beyza Ulu (43) ise oğlu Kerem’in rahatsızlığı dolayısıyla işini bırakmak zorunda kaldığını, hayatını evladına adadığını kaydetti. 

Sıradaki haber yükleniyor...