Ömür boyu günahkâr

SS subaylarından Heinrich Boere'e, 66 yıl önce işlediği cinayetler nedeniyle ömür boyu hapis aldı

24 Mart 2010, Çarşamba 05:00
A A
Ömür boyu günahkâr

HİTLERİN GÖZ BEBEĞİ SS'LER

Heinrich Boere (88) İkinci Dünya Savaşı sırasında SS subayıydı. (Nazi lideri Hitler’e sonsuz bağlı olan, soykırıma ve cinayetlere bizzat katılan askeri birlik) Boere, 1944’te Nazi işgalindeki Hollanda’da 3 direnişçiyi öldürmüştü. Cinayetlerini şafak sökerken ya da gecenin karanlığında işlemişti. Savaş sonunda tutuklanan Boere 1947’de esir kampından kaçmıştı. Almanya’da bir huzurevinde yaşayan Boere 2008’de Alman Focus dergisine cinayetlerini şöyle itiraf etmişti:

‘SAVAŞ SUÇU İŞLEDİ’

“Evet, onlardan kurtuldum. Hiç zor olmadı. Yalnızca bir parmağı bükmek zorundaydınız... Bang! Öldü!” Hakkında ‘savaş suçu işlemekten’ dava açılan Boere, önceki duruşmalarda “Annem Alman, babam Hollandalı’ydı. SS olmasam ölecektim” demişti. Ancak mahkeme bu savunmayı kabul etmemişti. Almanya’da Aachen Eyalet Mahkemesi dünkü duruşmada Boere’yi ömür boyu hapse mahkum etti. 88 yaşındaki SS bundan sonraki yaşamını cezaevinde geçirecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.