Omurga sağlığı için reçete: Doğru durun, bol su için (Korsenin omurgaya faydası yok)

Omurga; sinir sistemi, akciğer ve kalp sağlığını koruyan bir kalkan görevi görüyor. Omurga sağlığı için fazla kilolardan uzak durulması gerektiğini belirten uzmanlar, düzenli fiziksel aktivite yapılması gerektiği konusunda da uyarıyor. Düzgün pozisyonda duruş ve bol su içmek de omurga sağlığına iyi geliyor

15 Ekim 2018, Pazartesi 13:44 Son Güncelleme:
A A
Omurga sağlığı için reçete: Doğru durun, bol su için (Korsenin omurgaya faydası yok)

"Omurgamız 33 kemikten oluşan taşıyıcı sistemdir. Bu kemikler eklemler, bağ dokusu ve disk denilen yastıkçıklarla birbirine bağlanır" diyen Abdullah Şarlak, "Omurga, çok güçlü kas grupları tarafından sarılarak desteklenir. Başımızı taşıyan bu sistemle ayakta durup öne, arkaya ve yana doğru eğiliriz. Kalp ve akciğerlerimizi göğüs kafesi ile beraber korur. Gövdemize, kollarımıza ve bacaklarımıza komuta eden sinir sistemini de içinde taşıyarak korur" şeklinde konuştu. 

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Abdullah Şarlak, omurga hastalıkları hakkında şu bilgileri verdi:

SKOLYOZ ERGENLİK DÖNEMİNDE TESPİT EDİLİYOR

“Omurganın yana (sağa ya da sola) eğilmesidir. Aynı zamanda kendi etrafında dönebilir. Özellikle ergenlik döneminde hızla büyüme sürecinde tespit edilir. Omuz, bel kıvrımı ve skapula (kürek kemiklerinin)eşit olmaması göze çarpar. Göğüs kafesi kaymış gibi görülebilir. Genetik yatkınlık nedeniyle olur. Erken dönem tanısı konularak tedavi edilebilir.

KAMBURLUK ÇOCUKLARDA HAYATİ RİSK TAŞIYOR

Öne doğru sırt bölgesinde oluşan bozulmadır. Ergenlik döneminde ve ileri yaşlarda ortaya çıkabilir. Çocuklarda çıkan tipte hayati tehdit eden riskler olabilir. Genetik yatkınlık nedeniyle olur. Erken tanı konularak ileri sağlık problemlerine yol açmadan tedavi edilebilir. Özellikle ergen genç kızlarda görülen duruş bozukluğu ile karışabilir. Bu durum kas gücünü artıran egzersiz ile düzeltilebilir. 

BEL FITIĞI BÜYÜK HASARLARA YOL AÇABİLİR

Omurların arasında tampon görevi yapan disklerin bozulması sonucu oluşur. Hastalarda bel ağrısı, bacaklarda uyuşma ve güçsüzlük oluşur. Ameliyata kadar gidebilecek hasarlar yapabilir.”

KORSENİN OMURGA SAĞLIĞINA BİR FAYDASI YOK

Omurga sağlığı konusunda korsenin herhangi bir faydası olmadığını belirten Uzm. Dr. Abdullah Şarlak, omurga sağlığının korunması için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

1. Bol su içmeliyiz.

2. Fiziksel aktivitelerimizi düzenli yapmalıyız. (Haftada 5 gün; günde 45 dakika)

3. Fazla kilolardan kurtulmalıyız. Obezite ve hareketsizlik sorunları artırır.

4. Düzgün bir pozisyonda duruş sağlanmalıdır. Böylece ağrımız olmadan estetik bir görünüş sağlarız.

5. Güçlü bir kas yapısı için öncelikle güçlü kaslar gerekir. Bunu yürüyüş, koşu ve yüzme ile sağlarız.

6. İyi beslenme, özellikle balık ve sebze önerilmektedir.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.