Önce deprem sonra yangın...

İki hafta önce meydana gelen 8.2 büyüklüğündeki depremin yaralarını sarmaya çalışan Şili, şimdi de tarihinin en büyük yangın felaketiyle karşı karşıya kaldı

14 Nisan 2014, Pazartesi 11:43
A A

Pablo Neruda’nın uğruna onlarca şiir yazdığı Şili’nin liman kenti Valparaiso’da ormandan başlayıp kısa sürede kente yayılan alevler tüm çabalara rağmen kontrol edilemedi.  Valparaiso’yu kül yığını haline getiren yangında 12 kişi öldü, 500’den fazla evin yandığı bölgeden 10 bin kişi tahliye edildi.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer16316","16316","201404","16316-122073.jpg","1", "0","8.2'lik deprem böyle salladı");

Cumartesi saat 16.00 sularında La Polvora ormanında başlayan yangın kısa sürede çevreye sıçrayarak, La Cruz, San Roque, Mariposas gibi binlerce ailenin yaşadığı bölgelerdeki kaçak yapıları küle çevirdi. "Valparaiso halkı güçlü ve cesurdur ve asla yalnız değildir" diye açıklama yapan Devlet Başkanı Michelle Bachelet, Valparaiso’yu felaket bölgesi ilan ederek bölgeye askeri kuvvetleri sevk etti.

Şili Acil Yardım Bakanlığı 12 saat süren yangının kontrol altına alındığını açıkladıktan birkaç saat sonra Ramaditas bölgesindeki ormanlık alanda yeniden yangın başladı. Saatte 40-50 kilometre arasında esen Pasifik Okyanusu üzerinden gelen rüzgar yangını yeniden şiddetlendirirken tahliye işlemlerine hız verildi. Başta başkent Santiago olmak üzere tüm şehirlerde Valparaiso için yardım kampanyası başlatıldı. Şili sağlık bakanlığı önleyici tedbir olarak felaketzedelere grip ve menenjit aşısını yapılacağını açıklarken okullar da tatil edildi.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.