'One minute geri döndü'

Davos'ta İsrail Cumhurbaşkanı Peres ile tarihe 'One minute' olarak geçen tartışmayı yapan Başbakan Erdoğan, Arap televizyonuna konuştu.

15 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

'HALKIN DİLİ'

Başbakan Tayyip Erdoğan, Anadolu Kartalı tatbikatının, İsrail’in de yer aldığı uluslararası kısmının iptal edilmesi konusunda başlayan tartışmaya son noktayı koydu. Suudi haber kanalı El Arabiye televizyonuna konuşan Erdoğan, halkın tatbikata İsrail’in katılmasını istemediğini, halkın sesine kulak verdiklerini söyledi. Kamuoyunun vicdanına sözcülük ettiklerini belirten Erdoğan, bu nedenle tatbikatın uluslararası bölümünü ertelediklerini ifade etti.

PERES'E ÇIKIÇMIŞTI

Erdoğan, 30 Ocak’ta İsviçre’nin Davos kasabasında Filistin konulu toplantıda İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile tartışmıştı. Peres’e “Siz çocukları öldürmeyi iyi bilirsiniz” diyen Erdoğan’ın sözü kesilmişti. ‘One minute’ (bir dakika) diyerek söz isteyen Erdoğan konuşma izin alamayınca toplantıyı terk etmişti. Gerginleşen Türkiyeİsrail ilişkilerinin Erdoğan’ın Amerika gezisiyle giderildiği açıklanmıştı. Başbakan’ın son çıkışı ‘One minute geri döndü’ şeklinde yorumlandı.

'HAKKIN DİLİ'

Erdoğan, Arap televizyonunun Davos’taki çıkışıyla ilgili sorusuna, “Orada hak dilinin sözcüsü olmaya ve haklıya hakkını vermeye çalıştım” yanıtını verdi. Erdoğan, İran’ın nükleer çalışmasına yönelik Batı dünyasının tepkisine de “İsrail’in de nükleer silahı var. Kimse bundan söz etmiyor” karşılığını verdi. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, İsrail’le tatbikatın ertelenmesi için “Siyasi bir anlam yüklemek ve bundan sonuç çıkarmak bence çok doğru değil” demişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.