Onlar sosyal medya zenginleri

Sosyal medya hepimizin hayatının bir parçası olmayı başardı. Birçoğumuzun neredeyse ömrünün yarısı sosyal medyada yaptıklarını paylaşmakla geçiyor

10 Haziran 2012, Pazar 05:00
A A
Onlar sosyal medya zenginleri

Facebook’la başlayan Twitter’la zirveye ulaşan sosyal medyaya Instagram, LinkedIn, Gree gibi binlercesi eklendi. Bu siteler kulaktan kulağa öyle yayıldı ki, sitelerin kendi reklamını bile yapmaya ihtiyacı yok. Sitelerin yatırımcıları ise bugün milyarder. CNBC-e Business sosyal medyanın en zenginlerini masaya yatırdı...

Jack Dorsey-Twitter Sosyal medya fenomeni Twitter’ı kurdu. Henüz halka açılmadı. Yüz milyonun üzerindeki kullanıcısıyla sosyal medyanın önemli şirketlerinden biri. Değerinin 10 milyar dolara kadar çıktığı söyleniyor. Square adındaki mobil ödeme sisteminin sahibi. Instagram, Flipboard, Forsquare sitelerine de ortak. Doğum yılı: 1979. Şirketin değeri: 7 milyar dolar.

Yoshi Tanaka

GreeJapon sosyal medya şirketi olan Gree’nin kurucusu. 2004’te kurulan sistenin halen Japonya’da 29 milyon kullanıcısı var. Ayrıca geçen yıl online mobil oyun şirketi OpenFeint’i satın aldı. Doğum yılı: 1978. Serveti: 4.5 milyar dolar.

Denis Crowley

FoursquareSosyal medyayla lokasyon bilgisini bir araya getirmeye çalışan internet girişimi 2009’da kuruldu. 20 milyon kullanıcısı var, özellikle lokasyon bazlı fırsat alışveriş siteleriyle işbirliğiyle değerinin hızla artması bekleniyor. Doğum yılı: 1978. Şirketin değeri: 1 milyar dolar.

Peter Theil

Facebook
2002 yılında Elon Musk ve Max Levchin ile birlikte PayPal’ın kurucularından olan Peter Theil, Facebook’a ilk yatırım yapanlardan. 2004’te 500 bin dolar vermişti. Daha sonra Booktrack, Slide, LinkedIn, Friendster, Rapleaf, Geni.com, Yammer, Yelp, Powerset, Practice Fusion Vator gibi birçok internet girişiminin yatırımcıları arasında yer aldı. Doğum yılı: 1967. Serveti: 3 milyar dolar.

Kevin Systrom/Mike Kreiger

Instagram
IPhone üzerinde fotoğraf paylaşmak için üretilen Instagram Stanford Üniversitesi’nden iki genç tarafından 2011’de kurulmuştu. Uygulama o kadar popüler oldu ki; Facebook, şirketi geçen ay 1 milyon dolara satın aldı. Şirketin kurucularından Kevin Systrom daha önce Twitter’ın doğduğu şirket Odeo’nun yanısıra Google’da çalıştı. Doğum yılları: 1984/1986. Şirketin değeri: 1 milyar dolar.

Yuri Milner


FacebookRus girişimci ve risk sermayedarı. 2009’da Facebook’a 200 milyon dolarlık yatırım yapmıştı. Sosyal medyada Twitter, Zynga, Spotify ve Groupon şirketlerinde de ortaklıkları bulunuyor. Doğum yılı: 1961. Serveti: 1 milyar dolar.

Reid Hoffman

LinkedIn
Paypal’ın kurucularından. Bu şirketin eBay’e satışıyla birlikte ilk milyarderliği tattı. 80 kadar internet girişimine ortak oldu. Profesyonel sosyal medya sitesi LinkedIn’i 2002’de kurdu ve geçen yıl halka açıldı. Doğum yılı: 1967. Serveti: 2.5 milyar dolar. Şirketin değeri: 14 milyar dolar.

Mark Zuckerberg


Facebook
2004’te arkadaşları Eduardo Saverin, Dustin Moskovitz ve Chris Hughes ile Harvard’da okurken Facebook’u kurdu. Bugün dünyada artık bir milyara yakın insan Facebook kullanıyor. Şirket Mayıs 2012’de halka açılacak. Piyasa değerinin 100 milyar doların üzerine çıkarak internet tarihine geçmesi bekleniyor. Zuckerberg’in şirkette yüzde 28.4 civarında hissesi bulunuyor. Binden fazla insanın milyoner olması bekleniyor. Doğum yılı: 1984. Serveti: 28.7 milyar dolar.

Sean Parker


Facebook
Adını Napster müzik paylaşım sitesiyle duyuran ilk kuşak internet dahilerinden biri. Facebook’ta Zuckerberg ile yolları kesişince hedefi 12’den vurarak milyarder sınıfına dahil oldu. Dijital müzik girişimi Spotify ve Airtime şirketlerinde ortaklığı bulunuyor. Doğum yılı: 1979. Serveti: 2.1 milyar dolar.

Dustin Moskovitz


Asana.comFacebook’un Harvard’daki yurt odasında kurulmasından itibaren işin teknik kısmıyla ilgilendi. 2008’de şirketten ayrıldı. Şimdi iş dünyasına yönelik sosyal servisler geliştiren kendi projesi Asana.com ile ilgileniyor. Birçok internet girişiminin içinde yer alıyor. Doğum yılı: 1984. Serveti: 3.5 milyar dolar.

Chris Hughes

Facebook
Facebook’un kurucularından. Şirketin sözcüsü olarak görev yaptı. Şirketten ayrıldı ve Barrack Obama’nın sosyal medya kampanyasını yürüttü. Son olarak 98 yıllık The Republic dergisini satın alarak medya sektörüne girdi. Jurno adında hayır işlerine özel sosyal medya sitesi kurdu. Doğum yılı: 1984. Serveti: 700 milyar dolar.

Daniel Ek


Spotify
Avrupa’dan çıkan başarılı internet girişimlerinden biri olan Spotify, Facebook ile yaptığı anlaşma ile sosyal müzik kutusu kavramıyla öne çıktı. 10 milyonun üzerinde dinleyicisiyle, şirketin 2011’de 300 milyon dolar ciro yaptığı tahmin ediliyor. Doğum yılı: 1983. Şirketin değeri: 2 milyar dolar.

Mark Pincus

Zynga
Zynga ile sosyal oyun kavramını yaratan adam. Facebook üzerinde oyun geliştiren şirket geçen yıl halka açıldı. 2003’te ilk sosyal medya sitelerinden biri olan Tribe.com’u kuran Pincus, FarmVille gibi popüler oyunlarla dolar milyarderi oldu. Facebook’ta ilk yatırım yapanlardan biri. Ayrıca birçok internet girişiminde ortaklığı var. Doğum yılı: 1966. Serveti: 2 milyar dolar. Şirketin değeri: 8.5 milyar dolar.

Eduardo Saverin

Facebook
Facebook’un Harvard’daki ilk kurucu ekibinden. İlk yılın sonunda anlaşmazlıklar yüzünden şirketten ayrıldı. Jurnio ve Qwiki gibi farklı internet girişimlerini yönetiyor. Doğum yılı: 1982. Serveti: 2 milyar dolar.

Ben Silbermann


Pinterest
En yeni sosyal medya girişimlerinden biri olan site fotoğraf ve videolarınızı mantar pano ve benzeri bir alanda paylaşmanızı sağlıyor. Şimdiye kadar 37,5 milyon dolar yatırım aldı. Doğum yılı: 1982. Şirketin değeri: 1 milyar dolar.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.