Online toplantılarda göz sağlığınızı riske atmayın

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Cafer Tanrıverdi, "COVID- 19 pandemisi süresince evde çalışma, online eğitim ve toplantılarda günlük geçirilen uzun saatler göz sağlığımızı olumsuz etkileyebilir. Gözlerinizde batma, yanma gibi şikayetleriniz varsa göz kuruluğu sendromu yaşıyor olabilirsiniz" dedi.

14 Temmuz 2020, Salı 14:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Cafer Tanrıverdi, göz kuruluğunun doğru teşhis ve tedavi edilmemesi halinde ciddi görme problemlerine yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu. Dr. Öğr. Üyesi Cafer Tanrıverdi, “Gözlerinizde batma ve yanma gibi şikayetleriniz varsa kuru göz sendromu yaşıyor olabilirsiniz. Gerekli durumlarda günde 2-3 kez bir damla koruyucu içermeyen tek dozluk suni gözyaşı damla kullanabilirsiniz. Ancak suni gözyaşı ihtiyacında artma, gözlerde ciddi kızarıklık, batma, yanma, ağrı ve bulanık görme gibi ciddi semptomlarınız oluşuyorsa en kısa sürede göz hekimlerine başvurmalısınız” diye konuştu. 

Evde çalışanlar daha sık balkona çıkmalı

Evde çalışanlar daha sık balkona çıkmalı

COVID-19 salgınında yaşadığımız pandeminin göz sağlığımızı olumsuz etkileyebileceğini ifade eden Tanrıverdi "Evde çalışma ve online eğitimler, bilgisayar ya da tablet gibi cihazlarda günlük geçirilen zamanın ciddi oranda artmaya neden oluyor. Uzun saatler bilgisayar ya da telefon ekranına bakarak çalışanların mola vermeleri gerekiyor" diye konuştu. 

Klimalar sorunu artırıyor

Klimalar sorunu artırıyor

Çalışmaya mola verdiğinizde cep telefonu ya da başka dijital cihazları kullanmaktan kaçınılması gerektiğine dikkat çeken Tanrıverdi, "Mümkün ise temiz hava alabileceğiniz bahçe ve balkon gibi bir yerde molanızı geçirin. Eğer klimalı bir ortamda çalışıyorsanız fanı asla direkt olarak yüzünüze getirmeyin. Aksi halde yine kuru göz sorunları artacaktır" açıklamalarını yaptı.

Baş ağrısı ve yorgunluk oluşabilir

Baş ağrısı ve yorgunluk oluşabilir

Gözlerinde kırma kusuru olan kişilerin bilgisayarda çalışırken mutlaka mevcut gözlüklerini kullanmalarını belirten Tanrıverdi, aksi taktirde baş ağrısı ve yorgunluk semptomları hızla gelişebildiğini söyledi.
Kullandığınız bilgisayarın ekran çerçevesinin kişiye özel ayarlanmasını dile getiren Tanrıverdi, sözlerini şöyle tamamladı:

Ekran çerçevesi üst kenarı gözünüz ile aynı seviyede veya daha aşağıda olmalıdır. Eğer gözünüzden daha yüksek seviyede bir ekran kullanırsanız göz kapak aralığınız daha fazla açılacak ve gözlerinizde daha fazla kuruma semptomları olabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sıcaklar aşırı etkiliyorsa sıcak intoleransınız olabilir (Sıcak intoleransı nedir?)