'Onu benim kadar sevmiş miydin?': Eski sevgili sendromunu duymuş muydunuz?

Bir ilişki yaşamaya başladıysanız, yeni sevgilinizin önceki ilişkilerini öğrenmek isteyebilirsiniz. Aslında bu öğrenme isteği, içimizdeki 'kıyas' dürtüsünden kaynaklanıyor. Diğer eşle kendimizi kıyaslama dürtüsü aslında söylendiği gibi hep kendine güven sorunundan kaynaklanmıyor. 'Eskiye merak', aslında kadın ve erkeklerde farklı farklı şekillerde kendini gösteriyor.

26 Eylül 2020, Cumartesi 12:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Erkeklerde de var

Erkeklerde de var

Birlikte olduğunuz kişinin eski ilişkisini sorgulamak, kadınlara has bir özellik gibi görünür hep. Ancak erkekler de ilişkinin başında olmasa da, biraz zaman geçtikten sonra kız arkadaşlarının eski ilişkilerini öğrenmek, bilmek isteyebilirler. İki taraf da bunu dozunda tutarsa ne ala... Ama kıskançlık, şüphe gibi duygular araya girerse, ilişki içinden çıkılmaz bir hal alabilir... Peki bunu engellemek ne kadar elimizde? Ona eskiye ait her şeyi söylemeli miyiz?

 İşler çığırından çıkarsa

İşler çığırından çıkarsa

Kişi, "Acaba sorun bende mi?" sorusunu kendine soruyor ve rotayı karşısındakinin geçmiş ilişkilerine çeviriyor. "Acaba onlara da bunu yaptı mı?" "Onu benden daha çok mu sevdi?" gibi soruları düşünemeden edemiyor. Üstelik biraz daha ileri gidiyor ve bu nahoş sorular çarkına kendinizi kaptırırsanız bir süre sonra partneriniz için kendine güvensiz ve silik bir portre çizmenize neden olabiliyor. 


 Her şeyi değil ama doğru şeyleri konuşun

Her şeyi değil ama doğru şeyleri konuşun

Siz soran taraf değil de sorularla bayıltılan tarafsanız her şeyi anlatmaya da kalkmayın. Elbette aranızdaki ilişki güven ve dürüstlük temeli üzerine kurulu. Ama söylemedikleriniz ve vermediğiniz bütün ayrıntılar yalan söylediğiniz anlamına gelmez.

 Cinsel deneyimler sorgulanıyor

Cinsel deneyimler sorgulanıyor

Kadın ve erkek ilk tanıştıklarında karar verir: Birbirimize karşı açık ve dürüst olacağız. İşte burada açıklıktan kasıt, cinsel deneyimleriyle ilgili meraktır aslında. Erkeklerin çoğu tersini iddia etse de, pek çoğu partnerlerinin ilki olmayı tercih ediyor. Bu yüzdendir ki, kadınların genelde erkek arkadaşlarından en çok gizlediği konu cinsellik oluyor.

 Peki erkeklerde durum ne?

Peki erkeklerde durum ne?

Erkekler için ise durum çok farklı. Onlar için bu konuya abartı katmak, neredeyse erkekliğin şanından sayılıyor. "Bu güne kadar kaç kadınla beraber oldun?" sorusuna genelde "Ooo, çok" diye başlayan cümlelerle karşılık vermekten kaçınmıyorlar. Ama aynı soruyu, "Benden önce kime seni seviyorum dedin" şeklinde sorarsanız, inanın mangalda kül bırakmayan delikanlılar birden sus pus oluyor, kaçacak delik arıyorlar.

  Kadını yalana toplum sürüklüyor

Kadını yalana toplum sürüklüyor

Aslında cinsellikle ilgili kendimize sakladıklarımız, zamanında bize öğretilenlerle ve hadi daha açık konuşmak gerekirse tamamen toplumun dayattıklarıyla ilgili. Kadın biten ilişkisinin arkasında durmak yerine, yaşamamış olmayı ve kendini her yeni erkeğe bir ilkmiş gibi sunmayı tercih ediyor. Pişmanlık duyguları karşısındaki insanı kaybetme endişesiyle karışıp, işi içinden çıkılmaz bir duruma sürüklüyor.

 Saygı duyun

Saygı duyun

Kadın ve erkeğin ex ilişkilere bakış ve sorgulayışları başka olsa da, gelecekten beklentileri aynı. Huzurlu ve uzun dönemli bir ilişki. Bunun yolu ise karşınızdakine tecrübeleriyle beraber bir bütün olarak bakmayı becerebilmekten geçiyor. Eskiyi eskiyle değerlendirmek, ilişkimizde şimdiye bakabilmek, sanırım en önemli konu. Ona, o olduğu için, sizin yanınızda olduğu ve az ya da çok hayatınızın bir parçası olduğu için önem veriyorsunuz. Anlatmak istemediği bazı detaylar olabilir, sadece saygı duyun.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ya beni aldatıyorsa?: İlişki anksiyetesi nedir?