Onun hobisi canlı sürüngen beslemek

Sylvania Aydınlatma'nın Genel Müdürü Emre Gürcan'ın hobisi nefes kesiyor

10 Haziran 2012, Pazar 05:00
A A
Onun hobisi canlı sürüngen beslemek

Emre Gürcan, evinde sürüngen ağırlıklı egzotik ev hayvanları besliyor. Çocukluk yıllarından kalan bir hobi bu. Birbirinden ilginç, çok sayıda yılan, akrep, kurbağa, bukalemun, iguana, salamander, kaplumbağa, hamamböceği, geyikböceği... Bugüne kadar 200’ün üzerinde farklı tür beslemiş Emre Bey, “Ah ah zamanım olsa. Bu hobimi büyütmek için neler yapmazdım ama artık eskisi kadar çok vakit ayıramıyorum” diyor. Dedik ya çocukluktan kalma hobisi diye, çok küçük yaşlarda yılanlara ilgi duymaya başlamış. 20’li yaşlarının başında da evini sürüngenlere açmış.

Gelin kendi ağzından dinleyelim bu pek egzotik hobiye nasıl merak sardığını: “Çocukken, televizyonda ne zaman bir doğa belgeseli görsem kilitlenir kalırdım. Egzotik hayvanlara, sürüngenlere hep ilgi duydum. Doğal ortamlarında arar bulur, izlerdim. Asla zarar vermezdim. İlk olarak yılan, kurbağa, akrep gibi hayvanlar beslemeye başladım. Ağırlığı 2-3 kiloya kadar ulaşan kurbağalarım oldu.

Bugün bir odam sadece bu hayvanlara ayrılmış durumda. Kırmızı gözlü kurbağa mesela, zehirli kurbağalar da var, bunlar çok ilginç.” Bu tip hayvanların habitatında Türkiye yok, doğal olarak yurt dışından getiriyor Emre Gürcan. ABD’den, Uzakdoğu’dan gidip kendisi bizzat satın alıyor, hepsi de sertifikalı. Bazı hayvanların çok pahalı olduğunu öğreniyoruz, 400-500 dolarlara çıkanlar varmış. Hepsi de özel. Bunun için en ucuzunun 100 dolardan başladığını söylüyor.Emre Gürcan bugüne kadar 100’ün üzerinde farklı çeşitte hayvan beslemiş. Fakat bazı zehirli akrep türleri için şu uyarıyı da yapıyor: “Onları uzaktan sevmek en güzeli.”

Sürüngenleri için böcek besliyor

Peki nasıl besliyor? Hemen aklınıza marul, yaprak gibi masum yiyecekler gelmesin. Bu hayvanların canlı yem yediğini söylüyor Emre Gürcan: “Onun için ayrı bir odada böcekler besliyorum. Bu hobi böyle bir şey. Örneğin, büyük kurbağalar ağzını çok iyi açabiliyor ve ağzına sığan büyüklükte her türlü canlıyı yiyebiliyor. Bunları onlara sağlamak zorundayım.” Emre Gürcan, sürüngenleri sayesinde stres attığını söylüyor. “Onların yaşaması için gerekli, en doğal ortamı hazırlıyorum. Özel cam fanuslar yaptırdım.

Her hayvanın içinde rahat edeceği doğal ortamı var. Ne yaptıklarını, beslenmelerini izlemek bana çok keyif veriyor” diyor. “Aslında herkesin televizyonlarda izlediği belgeselleri ben birebir canlı olarak izliyorum. Hayvanlar çok da estetik, özellikle kurbağaların inanılmaz renkleri var. Onları izlemek müthiş bir zevk. Bu tarifi çok zor bir keyif.” Egzotik hayvan tutkusunun en çok ABD’de yaygın olduğunu söylüyor Emre Gürcan. Her hayvanın internette forumları olduğunu vurguluyor. “Akrep, yılan forumları var. Herkes forumlarda tecrübelerini paylaşıyor. Aslında bir yerde ders gibi oluyor. Hayvanlar hakkında çok şey öğreniyorsunuz.”

Son olarak üç yıl önce ABD’nin San Diego kentinde katıldığı sürüngen fuarından söz ediyor: “Dünyanın her yerinden insanlar gelmişti. Çok da büyük bir fuardı. Dünyada göremeyeceğiniz tüm sürüngenler vardı. Egzotik havyan cennetiydi. Ne kadar tutkunu olduğunu orada gözlerinizle görüyorsunuz. O fuardan çok hayvan satın almıştım.

EMRE GÜRCAN KİMDİR?
 
 
 
1997’de ABD’den döndükten sonra Philips’te aydınlatma sektörüne giren Emre Gürcan, pazarlama müdürlüğü, satış müdürlüğü ve genel müdürlük yaptı. 7 yılın ardından daha çok elektrik sektöründe faaliyet gösteren Legrand’da direktör oldu. Emre Gürcan, şimdi Sylvania Aydınlatma’nın genel müdürü. 120’nin üzerinde ülkede faaliyet gösteren Sylvania Alman orijinli.Emre Gürcan, Türkiye’den çoğu Balkanlar’da yer alan 12 ülkeyi yönetiyor.

( 03.06.2012 Tarihli Pazar Postasından alınmıştır)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.