Öperken hasta etmeyin

Ağızda, dil veya diş etlerinde kanama varsa bu dudaktan öpüşen kişiler arasında kan yoluyla hastalık bulaştırabilir

13 Eylül 2009, Pazar 13:39
A A

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, ''Ağızda, dil veya diş etlerinde kanama varsa bu kanın dudaktan öpüşen kişiler arasında geçişiyle Hepatit B, Hepatit C, AIDS gibi hastalıklar bulaşabilir'' dedi.

Prof. Dr. Yorulmaz, özellikle çocuklar, bebekler ve özlenen kişilerle karşılaşıldığında sarılma ve öpüşmede daha abartılı davranıldığını söyledi. 

Bunun toplumda yaratabileceği sorunların ciddiyetinin bilinmediğini belirten Yorulmaz, ''Böylesine bir sevgi gösterisinin bize veya sevdiklerimize bazen ölüme veya sakat kalmalara kadar varabilen ciddi zararlar verebileceği akıldan çıkarılmamalıdır'' diye konuştu. 

ÖPÜCÜK HASTALIĞI

Kişilerin boğaz ve burun salgılarını öptüğü kişinin dudağına, yanağına veya vücudunun bir başka bölgesine bulaştırdığını ifade eden Prof. Dr. Yorulmaz, bu salgılarda ağız, boğaz, yutak, dil, bademcik, diş, diş eti, burun, sinüs hatta akciğerler gibi organlara ait hastalık mikrobu varsa öpüşmeyle kolaylıkla bu mikrobun öpülen kişiye geçebildiğini bildirdi. 

Faruk Yorulmaz, infeksiyöz mononükleöz adlı yüksek ateş ve lenf bezlerinde büyümeyle seyreden hastalığın en sık öpüşme yolu ile bulaştığı için bu hastalığa ''öpücük hastalığı'' adı verildiğini söyledi. 

KOLAYCA BULAŞABİLİR
Ağızda, dil veya diş etlerinde kanama varsa bu kanın dudaktan öpüşen kişiler arasında geçişiyle Hepatit B, Hepatit C, AIDS gibi hastalıkların bulaşabildiğini belirten Yorulmaz, şöyle konuştu: 

''Bu hastalıklardan herpes virüs hastalıkları ve zatürre gibi kimileri özellikle bebeklerde öldürücü olabilmektedir. Bu tür hastalıklar dudaktan öpüşmeyle çok daha kolay bulaşırken diğer öpüşme türlerinde mikroplar öpülen yere bulaştırılır ve bazı dış ortamda uzun süre yaşayabilen mikroplar bu bölgelerden, varsa yara ve sıyrıklar aracılığıyla, eller yoluyla ağza veya buharlaşma yoluyla burna ve vücudun içine taşınarak hastalıklara yol açabilir.'' 
    
HASTALIKTAN KORUNMA    
Prof. Dr. Yorulmaz, bu hastalıklardan korunulması için yapılması gerekenlerin başında hasta kişilerle çok yakın olmamanın, tokalaşmanın ve öpüşmemenin geldiğini bildirdi. 

Özellikle dudaktan öpüşmenin mikrop bulaştırma yönünden en tehlikeli öpüşme olduğunu kaydeden Yorulmaz, ''Bu nedenle bu tür öpüşmede çok dikkatli olunmalıdır. Birbirini çok seven kişilerin birbirine zarar vermek istemeyeceklerine göre ağız, boğaz, yutak, dudak, diş, diş eti hastalıkları veya ağız içinde dudakta yara, aft gibi sorunları olanlar dudaktan öpüşmekten mutlaka kaçınmalıdır'' dedi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.