Oranlar inanılmaz: Kadınların 5'te, erkeklerin 10'da 1'i bu hastalığın pençesinde!

Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmasına göre dünyada 322 milyon kişi depresyon tedavisi görüyor. Ancak tahminlere göre depresyonda olan kişi sayısı bunun en az 2 katı.

24 Ağustos 2019, Cumartesi 09:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre ise yılda 8.6 milyon kişi ruh ve sinir hastalıkları nedeniyle doktora başvuruyor. Ve yine resmi rakamlara göre kadınlar erkeklerden daha çok depresyona giriyor.

SESTEN TEŞHİS

SESTEN TEŞHİS

Depresyon ve strese bağlı psikolojik sorunlara ilişkin farkındalık, teknoloji dünyasının da en önemli gündem maddelerinden biri. Uluslararası yazılımcılar, bu alanda yapay zekanın nimetlerinden de sonuna kadar yararlanıyorlar. ABD’nin önemli teknoloji enstitüsü MIT’teki araştırmacılar, insanların sesinden depresyon seviyesini tespit edebilen bir yapay zeka geliştirdiler. Bunun için teşhis yapılan kişinin herhangi bir konu hakkında konuşması yeterli oluyor.

5 DAKİKA YETER

5 DAKİKA YETER

Bu haftaki köşemizde işte, özel hayatta ve toplumsal yaşantıda yüklenen stres ve gerilimlerden sıyrılmaya yardımcı olacak pratik uygulamaları derledik. Uzmanların destekleriyle hazırlanan bu uygulamalardan birine günde 5 dakika bile ayırmanız hayatınızı değiştirecektir. Ancak ciddi bir ruhsal sorun hissediyorsanız doktora görünmeniz gerektiğini de asla aklınızdan çıkarmayın.

MINDSHIFT

MINDSHIFT

Bu uygulama, endişelerinizle yüzleşip onlardan nasıl kurtulacağınızla ilgili öneriler sunuyor. Performans korkusu, sosyal endişeler, mükemmeliyetçilik, panik gibi durumlarla nasıl başa çıkabileceğinizle ilgili size çeşitli tavsiyeler veren uygulama, rutin olarak ruh halinizi de izliyor.

MEDİTASYON

MEDİTASYON

Kullanıcıların mutluluklarını keşfetmelerine yardımcı olmak amacıyla geliştirilen bu uygulama, stres, uykusuzluk, nefes, motivasyon, odaklanma gibi konularda çözümler sağlıyor. 150’den fazla meditasyon sunan uygulama, duygularınızı tanımayı, stresinizi yönetmeyi, endişelerini azaltmayı ve uyku problemlerinizi çözmeyi vaat ediyor.

STRESS RELAX

STRESS RELAX

Bu uygulama ise her hangi bir zamanda kaygı seviyenizi kontrol altına almak ve zihinsel sağlığı iyileştirmek için uygulamalı taktikler veriyor. Bunları yaparken nefes kontrolü, stresi yok etmek için gevşeme ve kendi kendine masaj yapma teknikleri de sunan uygulamanın günde en az 10 dakika kullanılması tavsiye ediliyor.

DEPRESYON TESTİ

DEPRESYON TESTİ

Yine uzmanlar eşliğinde hazırlanan bu uygulama ise yüklenir yüklenmez depresyon durumunuzu test etmek için size yaklaşık 20 soru soruyor. Test bittikten sonra ne yapmanız gerektiği konusunda rehberlik eden uygulama, gizlilik açısından kullanıcılarının verdiği hiçbir cevabı kaydetmediğine dikkat çekiyor.

ÖFKE TESTİ

ÖFKE TESTİ

Öfkesini hiçbir zaman kontrol edemeyenler için geliştirilen bu uygulama, birtakım testlerle kişinin öfke yoğunluğunu ve özelliklerini anlamasını sağlıyor. Elde edilen verilerle kullanıcıyı zorlamadan çeşitli uygulamalarla ne zaman ne yapılması gerektiğini anlatan bu uygulamanın geliştiricileri de kişisel verileri tutmadığına vurgu yapıyor.

Hazırlayan: Murat Gülderen / POSTA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 2020 hedeflerini tutturma rehberi