Ordu'da GSM ile su yüklemesi yapılabilen sayaç üretildi

Ordu'da GSM ile su yüklemesi yapılabilen sayaç üretildi

Ordu'da GSM ile su yüklemesi yapılabilen sayaç üretildi

04 Nisan 2021, Pazar 15:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Mustafa KIRLAK/ORDU, (DHA) - ORDU Büyükşehir Belediyesi, teknoloji ve yazılımı özel tasarlanan, Türkiye’de ilk olan ve GSM ile uzaktan dolum yapılabilen 'SUVER 2020' isimli su sayacının üretim ile montaj çalışmalarına başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, "Yaptığımız bu sistem sadece Türkiye’de değil dünyada da adından söz ettirecek” dedi. 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Büyükşehir Belediyesinin iştiraki olan ORYAZ tarafından tasarlanan 'SUVER 2020' isimli su sayacının üretildiği Fatsa ilçesine bağlı Bolaman mevkiindeki OSKİ’nin Ek Hizmet Binasında kurulan tesiste incelemelerde bulundu. 
Üretilecek sayaçlara hem elektronik kartla hem de GSM’le uzaktan yükleme yapılabileceğini vurgulayan Başkan Güler, yeni sayaçla birlikte su israfının da önüne geçileceğini söyledi. 

'AYDA 10 BİN SAYAÇ ÜRETİLEBİLECEK' 

Kurulan tesisin ayda 10 bin su sayacı üretme kapasitesine sahip olduğunu dile getiren Güler, “Klasik belediyeciliğin dışındaki çalışmalarla biz örnek bir çalışma ortamı oluşturduk. 4 tane şirket kurmuştuk. Bu şirketlerden bir tanesi de Ordu Yazılım Şirketimiz. Dolayısıyla yazılım teknolojisindeki güçlülüğümüzü Ordulu gençler ve teknisyenler göstermiş oldu. Belediyemizin kurduğu Ordu Yazılım Şirketimizle burada somut olarak da Su verimliliği (SUVER) isimli sayacı yaptık. Şimdi bunu Türkiye ve dışardan satmak üzere bizlere teklifler geliyor” diye konuştu. 

'GSM’LE SU YÜKLENEBİLECEK' 

Yazılımın tamamen kendilerine ait olduğunu belirten Güler, “Bu yazılım tamamen bizim teknik arkadaşlarımıza ait. Sayacımızın en güzel özelliklerinden bir tanesi anında GSM’le cep telefonu üzerinden yükleme ve ödeme yapabiliyorsunuz. Son derece akıllı bir sayaç yapmış olduk. Ordu belki bu noktada bir sürpriz yapıyor diyebiliriz. Yaptığımız bu sistemle sadece Türkiye’de değil dünyada da adından söz ettirecek. Çünkü bu her eve lazım olan sayaçlardan bir tanesi. Hem de su verimliliği ve kayıp kaçak oranında hayatımızı kolaylaştıran bir sistemi Ordulu arkadaşlarımız ve teknisyenlerimiz yapmış oldu. Bir damla suyu dahi ölçebilen bir sistem kurmuş olduk. Onları kutluyorum” dedi.

FOTOĞRAFLI

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder