Ordu'da sel felaketi!

Ordu'da taşkın nedeniyle can pazarı yaşanıyor. Köprüler yıkıldı, insanlar evlerinde mahsur kaldı. Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz yağışlardan 500 bin kişinin etkilendiğini açıkladı.

08 Ağustos 2018, Çarşamba 15:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ordu sel felaketiyle boğuşuyor. Sağanak hayatı olumsuz etkilerken, bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Ünye'de 4 köprü yıkıldı, bazı vatandaşlar mahsur kaldı. En ağır tablo Çaybaşı ve Perşembe ilçelerinde.

Belediye sağanak yağışa karşı vatandaşları uyardı.

Evlerinde mahsur kalanlar kepçelerle evlerinin balkonlarından alınarak kurtarıldı.

Ünye’deki şiddetli yağışların meydana getirdiği taşma sonucu yıkılma tehlikesine karşı trafiğe kapatılan Cevizdere Köprüsü, saat 15.00 itibariyle yıkıldı.

Bazı vatandaşlar sel sularından korunmak için kepçelere çıktı.

Sel sularına kapılan bir karaca, itfaiye ekipleri ve vatandaşların yardımıyla kurtarıldı.

Karadeniz sahil yolu çift yönlü trafiğe kapatıldı.

Mahsur kalanları kurtarma çalışmalarına helikopterlerin destek verdiği öğrenildi.

Sel felaketi ve köprünün yıkılması nedeniyle, Samsun’dan Doğu Karadeniz Bölgesi’ne gidecek olan otobüs, kamyon ve tırların geçişleri geçici olarak yasaklandı.

Ordu Valisi Seddar Yavuz, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyararak, "Valiliğimiz koordinesinde kriz merkezi oluşturuldu, devletin tüm imkanları seferber edildi." dedi.

Vali Yavuz, şu değerlendirmede bulundu:

"Özellikle köprüdeki tehlikeyi öngörerek önceden trafiğe kapatmak suretiyle meydana gelebilecek can kayıplarının önüne geçtik. Bunun dışında çok sayıda köprü, menfez maalesef şu an için yıkılmış durumda. İlçeler ve köy yollarını ulaşıma açma çalışmalarımız halen devam ediyor. Özellikle riskli alanlarda yetkili makamların uyarılarına, ikazlarına vatandaşlarımızın riayet etmelerini bekliyoruz. Vatandaşlarımızın duyarlı ve dikkatli olmaları kendi menfaatleri icabıdır. Valiliğimiz koordinesinde kriz merkezi oluşturuldu, devletin tüm imkanları seferber edildi."


Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz da şunları söyledi:

7 ilçemizde ciddi şekilde afet var. AFAD gece 12’ye kadar devam edeceğini söyledi. Karadeniz Sahil Yolu’nda bir köprü yıkıldı. 8’e yakın köprü yıkıldı şu ana kadar. AFAD uyardığı için tedbir aldık ama köprülerin yıkılması öngörülmedik şeyler. Mahsur 165 vatandaşımızı helikopterlerle kurtarıyoruz. En ağır Çaybaşı ve Perşembe ilçelerinde.

Ünye ilçesi Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sel dolayısıyla ilçedeki bir tekstil fabrikasında 165 kişinin mahsur kaldığını anımsatarak, "Vatandaşlarımızın tahliyesi gerçekleştirildi, hayati tehlikeleri yok, şu anda güvenli yerdeler. Onları evlerine ulaştırmak için de arkadaşlarımız sahada çalışıyorlar." dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yamanel: Evde dahi maske ve sosyal mesafeye dikkat edilmeli