Organik tarımın sırrı solucanlarda

Organik tarımın sırrı solucanlarda

Solucanlar arı gibi çalışıp organik tarıma hayat veriyor

16 Eylül 2012, Pazar 11:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Organik tarımda kullanılan ve "siyah altın" diye bilinen en verimli gübre, "Kırmızı Kaliforniya" çeşidindeki solucanların evsel atıkları yemesi sonucu üretiliyor. Solucan yetiştiricisi ve solucan gübresi üreticisi Kara: "Yaklaşık 1 milyon solucan, 1 kamyon evsel atığı 40 günde 850 kilogram organik gübreye dönüştürüyor"

Son yıllarda önemi giderek artan organik tarımda kullanılan ve en verimli olduğu bilinen, "siyah altın" diye bilinen gübre, toprakta arı gibi çalışıp evsel atıkları hızla gübreye dönüştüren solucanlar sayesinde elde ediliyor.

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde solucan yetiştiriciliğiyle solucan gübresi üretimiyle uğraşan Reşat Kara; yaklaşık 9 ay önce evsel atıkları dünyanın en verimli organik gübresine dönüştürdüğünü öğrendiği solucanları yetiştirmeye başladığını söyledi.

Gübrenin, solucanın "Kırmızı Kaliforniya" çeşidinden elde edildiğini belirten Kara, şöyle devam etti:

"Solucanların, çağın en büyük dertleri arasına giren atıkların değerlendirmesinde bir arıtma tesisi gibi çalışması beni etkiledi. Araştırmalarım sonucu en hareketli olduğunu öğrendiğim solucan çeşitlerinden 50 adet aldım ve küçük bir deneme tesisi kurdum. 9 ayda 1 milyona yakın solucanım oldu. Yaklaşık 1 milyon solucan, 1 kamyon evsel atığı 40 günde 850 kilogram organik gübreye dönüştürüyor. Bir yandan solucan üretimini sürdürürken diğer yandan hastalıklı topraklar üzerinde denemeler yapıyorum."

"Hastalıklı fideler bile bu gübreyle yeniden canlanıyor"
Kara, Simav ilçesindeki domates seralarında kimyasal gübrelerden dolayı oluşan bitki hastalıklarıyla ilgili araştırma yaparak, solucan gübresini bu seralarda denediğini bildirdi.

Solucan gübresinin, domates bitkisinde kimyasal gübrelerin yol açtığı hastalıkları önleyip bitkinin daha iyi yetişmesini sağladığını anlatan Kara, "Seralarda aldığım olumlu sonuçlardan sonra organik gübreye yoğun talepler geldi. Bu talepleri karşılamak ve yaygınlaşan organik tarıma organik gübre üretmek için solucan yetiştirip gübre elde edebileceğim bir tesis kurmak amacıyla çalışma başlattım" dedi.
Kara, solucan gübresinin özellikle İsrail ve Hollanda’da yaygın olarak kullanıldığı bilgisini vererek, Türkiye’de bu konuda çalışma yapan ve tesis kuran birkaç firma olduğunu dile getirdi.

"Siyah altın" diye bilinen solucan gübresinin, tarımsal arazileri canlandıracağını bildiren Kara, şunları kaydetti:
"Solucanların atıklardan dönüştürdüğü gübre, verimi biten topraklara yeniden hayat veriyor. Çalışmalarımda buna bizzat tanık oluyorum. Hastalıklı fideler bile bu gübreyle yeniden canlanıyor. Bütün solucan türlerinin topraklardaki etkisi biliniyor ama kullandığım Kuzey Kaliforniya kökenli solucan çeşidi çok hareketli. 1 gram ağırlığındaki bir solucan, günde 1 gram gübre üretiyor. Bu gübreyle hem toprak yeniden canlanıyor hem de pek çok kimyasal kaynaklı ürün hastalıkları bitiyor. Bu yüzden bunlara ’toprağın askerleri’ deniliyor."
Kara, solucan gübresi üretimi yaygınlaşırsa evsel atıklarla oluşan çevre kirliliğinin azaltılabileceğini sözlerine ekledi.
AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Koyun Baraack'tan 35 kilogramdan fazla yün kırpıldı