Örgü ör erken tahliye ol!

Brezilya'da kitap okuyarak hapis cezasının azaltılmasından sonra el işi kazak ören mahkumlar da erken tahliye olanağı yakalıyor

28 Mayıs 2013, Salı 17:30
A A

Brezilya’da kitap okuyarak hapis cezasının azaltılmasından sonra el işi kazak ören mahkumlar da erken tahliye olanağı yakalıyor.
Brezilya’daki bir cezaevi ilginç uygulamayla adından söz ettiriyor. Mahkumlar elde şişler harıl harıl örgü örerek sipariş kazakları yetiştirmeye çalışıyorlar.

BİR İŞKADININ FİKRİ

Fikir bir işkadınından çıkmış. El örgüsü kazaklar ihraç eden bir şirketi siparişlere yetişemeyince aklına iş gücü olarak mahkumlara başvurmak gelmiş. 4 yıl önce başlatılan projeye katılan mahkumlar hem para kazanıyor hem de ceza sürelerini kısaltabiliyorlar. Örgü örmenin karşılığı aylık asgari ücretin dörtte üçü. Bu paranın dörtte biri mahkum hesabına biriktirilip cezaevinde çıkışı sırasında veriliyor.

HER HANGİ BİR GÜVENLİK SORUNU YAŞANMIYOR

Örgü örülerek geçirilen üç gün için cezalarında bir gün düşürülüyor.  Yetkililer projede şimdiye kadar her hangi bir güvenlik sorunu yaşanmadığını belirtiyorlar. Brezilya’da daha önce de bazı cezaevlerinde mahkumları kitap okumaya teşvik için okuyana erken tahliye uygulaması başlatılmıştı. Bir ay içinde bir kitap okuyup onunla ilgili kompozisyon yazan mahkumlar ceza sürelerini yılda 48 gün azaltabiliyorlar.

TRT TÜRK

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.