Orman yangınlarına karşı alınacak önlemler

Orman yangınları, yıldırım düşmesi gibi doğal nedenlerden kaynaklı da ortaya çıkabiliyor olsa da günümüzde hala insan kaynaklı nedenler orman yangınlarının temel sebebini oluşturuyor. Türkiye'nin dört bir yanında çıkan orman yangınlarının nedenleri araştırılırken, bazı dikkatsizlikler geri dönüşü olmayan büyük sorunlara davetiye çıkarmaya devam ediyor. Peki ne yapabiliriz? Orman yangınları konusunda bilincin arttırılması son derece önemli... İşte orman yangınlarına karşı alınması gereken önlemler ve dikkat edilmesi gereken noktalar

31 Temmuz 2021, Cumartesi 12:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Orman Genel Müdürlüğü, yangın çıkma ihtimali yüksek yerleri tespit edip etkin önlemler almalıdır.

Ormanlara yangın gözetleme kuleleri yapılmalıdır. Ayrıca yangın mevsimi boyunca yangın riski yüksek olan ormanlarda motorize yangın ekipleri bulundurulmalıdır.

Orman yangınlarında görev yapacak personele yangınla mücadele konusunda gerekli eğitim verilmelidir.

CAMLARA, AYNALARA VE ŞİŞELERE DİKKAT!

CAMLARA, AYNALARA VE ŞİŞELERE DİKKAT!

Ormanlara cam ve cam kırıkları atılmamalıdır.

Hava sıcaklıklarının artması, orman yangınlarının da artmasına neden olur. Ormanda gezinti yapılırken ya da kamp kurulduğunda bırakılan cam şişeler orman içinde yaygın cam kırıklarına neden olur. Bu sıcak havalarda güneşten yansıyan ışınların otları tutuşturmasının en önemli nedenidir.

YANGIN EĞİTİMİ SON DERECE ÖNEMLİ

YANGIN EĞİTİMİ SON DERECE ÖNEMLİ

Özellikle yangın ihtimali yüksek olan ormanların çevresindeki yerleşim bölgelerinde yaşayan halk, yangın konusunda bilinçlendirilmeli ve kriz planları oluşturulmalıdır.

ORMANDA ATEŞ YAKMAYIN

ORMANDA ATEŞ YAKMAYIN

Ormanlar insanların nefes alması ve gezmesi için oldukça keyifli alanlardır ancak bilinçsiz davranışlar yangının çıkmasına neden olur. Kamp ateşlerinin doğru söndürülmemesi, ateş yakılırken yapılan hatalar büyük facialarla sonuçlanabilir.

Ormana gittiğinizde ateş yakmayın. İlla ateş yakmanız gerekiyorsa çevresini rüzgara karşı koruyucu taşlarla örmeyi asla ihmal etmeyin.

Yaktığınız ateşi çevre kurallarına uygun şekilde söndürdüğünüzden emin olun ve etrafın temiz bırakın

YOL KENARINDAN SİGARA İZMARİTİ FIRLATMAYIN

YOL KENARINDAN SİGARA İZMARİTİ FIRLATMAYIN

Geniş ormanlar insanların ulaşımı adını yollarla bölünmüşlerdir. Orman kenarlarındaki yoldan geçen araçlardan bilinçsizce fırlatılan sigara izmaritleri tutuşarak faciaya dönüşebilir.

Ormanda ve çevresinde gezinirken sigara içmeyin ve sigara izmaritlerinizi araçtan dışarı fırlatmayın.

Aynı şekilde kibritlerinde bilinçsizce fırlatılması orman yangınlarına neden olur.

YANGIN İHBAR HATTI 177

YANGIN İHBAR HATTI 177

Yangınların büyüyüp gelişmemesi için yangına zamanında müdahale yapılması oldukça önemlidir. Yangın şüphesi duyuyorsanız, duman gördüyseniz kontrol edilmesi için mutlaka 177'yi arayın.

Burada yapılan en büyük hata insanların haber verilmiş olacağını düşünmesidir. Siz kendi sorumluluğunuzu yerine getirin ve yangın şüphesi duyduğunuzda bizzat yetkililere kendiniz haber verin.

YANICI PATLAYICI MADDELER

YANICI PATLAYICI MADDELER

Parfüm şişeleri ya da ilaç şişeleri yanıcı etki yaratabilir. Orman çevresinde bunları bırakmamaya, çevreye atmamaya dikkat edilmelidir.


ÇÖPLERİNİZİ ORMANA BIRAKMAYIN

ÇÖPLERİNİZİ ORMANA BIRAKMAYIN

Çöplerin torbalar halinde ormana bırakılması, atılması orman yangınlarına neden olur. Çöplerin içindeki günlük birçok madde yanıcı özellik taşıyabilmektedir.

Ormana çöp bırakanlar gördüğünüzde ilgili birimlere haber verin.

MANGAL YAKMAYIN

MANGAL YAKMAYIN

Ormanlık alanda mangal yapılması oldukça sık karşılaşılan bir durumdur ancak bunun için yapılması gereken şey, piknik ve mangal için ayrılmış özel alanları kullanmaktır.

Bununla birlikte yakılan mangal kömürlerini işiniz bittiğinde ağaç diplerine dökmeyin. Mangal kömürlerinin ya da küllerinin tamamen söndüğünden ve tamamen soğuduğundan emin olduğunuzda en yakındaki kontrollü alana bırakmak için yanınızda götürün.

ÇOCUKLARINIZI EĞİTİN

ÇOCUKLARINIZI EĞİTİN

Çocuklara yangın eğitiminin erken yaşta verilmesi, orman yangınlarına karşı çocukların bilinçlendirilmesi oldukça önemlidir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Besiciler sıcaktan etkilenen küçükbaş hayvanlarını şelalede serinletiyor