Ortadoğu'nun ortak sorunu: İş, aş, ev

İsrail ile Filistin'de, farklı nedenlerle eylem ve grevler var. Hükümetler hedef alınırken, Netanyahu, Filistin aleyhine oy kullanması için iknaya gideceği Polonya ziyaretini iptal etti

A A
Ortadoğu'nun ortak sorunu: İş, aş, ev

İsrail Başbakanı Netanyahu, Filistinlilerin Eylül ayında BM'de tam üye olarak tanınma çabalarına karşı oy kullanması amacıyla Varşova'ya bir ziyaret yapacaktı ancak iptal etmek zorunda kaldı.

Neden, konut darboğazı ve fiyatlasına yapılan protestolar ve buna ek olarak doktorların ücret artışları nedeniyle yaptıkları grev.

Filistin'de de durum pek farklı değil; fırıncılar, hükümetin ekmek fiyatlarının düşürülmesi kararını protesto için greve başladı.

Barış görüşmelerinde sonuç alamayan iki ülkenin bugünlerdeki derdi ortak.

İsrail'de, konut darboğazını ve fiyatları protesto edenlerin sokak hareketleri çığ gibi büyürken, aylardır hükümetle ücret artışlarında anlaşamayan doktorlar da sokaklara döküldü.

Konut protestoları Tel Aviv, Kudüs, Hayfa, Ber Şeva'da yoğunlaşırken, eylemciler kavşakları, yolları tuttu; araçların geçişine engel olmak istedi.

Eylemciler Tel Aviv ve Hayfa'da caddelere protesto çadırları kurdu, Kudüs'te polis, trafiğe engel olmak isteyenlerden 8'ini tutukladı.

Bir grup öğrenci İsrail parlamentosunun girişindeki yolu tıkadı; Knesset'in bahçesine ve dışına protesto çadırları kurdu. Bir polisin yaralandığı protestolar sırasında 5 kişi tutuklandı.

DOKTORLAR DA GREVDE

Aylardır hükümetle ücret artışları ve sağlık sisteminde iyileştirmeler konusunda anlaşamayan doktorlar da İş Mahkemesi'nin greve onay vermesinden sonra, çareyi sokaklara dökülmekte buldu.

Çeşitli kamu hastanelerinde ve kliniklerde bugün, acil ve benzeri öneme sahip servisler dışında grev başlatıldı; hastanelerde işler yavaşlatılırken, doktorlar ve sağlık görevlileri, hastane kıyafetleriyle protestolar düzenledi.

İsrail Tabipler Birliği Başkanı Dr. Leonid Eidelman, Başbakan Netanyahu'ya seslenerek, 16 haftadır süren doktorların hak mücadelesinde gereken adımları atmasını istedi. Eidelman, Maliye Bakanlığı ile görüşmelerdeki bir anlaşmaya varılamamasının ardından, durumu protesto için bugünden itibaren süresiz açlık grevine başlayacağını da duyurdu.

POLONYA GEZİSİ İPTAL

Konut krizi nedeniyle Maliye Bakanı Yuval Steinitz ile birlikte suçlanan Başbakan Netanyahu, protestolar üzerine, Filistinlilerin Eylül ayında BM'de tam üye olarak tanınma çabalarına karşı oy kullanması amacıyla Varşova'ya planladığı ikna gezisini iptal etti.

Netanyahu'nun inşaat sektöründe reformlar öngören bir planı sunması ve bunu gelecek hafta sonu tatile girmesi beklenen Knesset'in onayından da geçirmesi hedefleniyor.

FİLİSTİN'DE DE GREV VAR

Batı Şeria'da da fırıncılar, hükümetin ekmek fiyatlarının düşürülmesi kararını protesto için greve başladı.

Nablus ve Beytüllahim başta olmak üzere birçok kentinde fırınlar kapalı kaldı. 50'den fazla fırının açılmadığı Nablus'ta, dernek başkanı Esad Muna, kentteki fırınların yaklaşık yüzde 70'inin karar geri alıncaya kadar üretimlerine ara vereceklerini söyledi.

Muna, un fiyatlarında düşüş olmadığını, bu nedenle ekmek fiyatında indirime gidilmesinin haksızlık olduğunu belirterek, fırıncıların un ihtiyaçlarını İsrail'den, Hayfa'dan karşıladıklarını dile getirdi.

Muna, ekmek fiyatlarının düşük tutulması halinde, yetkililerin de un ithalatındaki vergi oranlarını düşürmesini, hatta tamamen kaldırmasını önerdi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Amy Winehouse öldü