Ortodontik tedavinin ardından dişler tekrar bozulabilir mi?

"Gülmek, yan etkisi olmayan yatıştırıcı bir ilaçtır" demiş Arnold Henry Glasow. Dişler neredeyse hepimizin en çok değer verdiği parça. Gülümsemenin insan üzerinde çok önemli etkileri var. Ortodonti Uzmanı Dr. Gonca Kumbul, 22 Kasım Dünya Diş Hekimliği Günü’ne özel, ayrık dişler için telsiz tedavi ve ortodonti hakkında merak edilenleri anlattı. /posta.com.tr-ÖZEL

22 Kasım 2020, Pazar 09:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ortodontik problemi olan kişilerin dişlerini gizleyerek gülümseme çabasının; onların doğallıklarını bozmakla beraber olduklarından daha soğuk kişilermiş gibi görünmelerine de sebep olduğunu çalışma hayatım boyunca gözlemledim. Tedavi tamamlandığında ise bu kişilerin dişlerini gizleme çabasından sıyrılmış olarak gülümseyebildiklerini görmek hatta bu doğal gülüşün gözlerine yansıması bu meslekteki en büyük tatminim.

Ortodonti nedir?

Ortodonti nedir?

Halk arasında çarpık dişlerin tel tedavisi ile düzeltilmesi olarak bilinen ortodonti; en genel tanımıyla diş hekimliğinde; dişler, çeneler ve yüzdeki uyumsuzlukların teşhis ve tedavisi ile ilgilenen uzmanlık dalı. 

 Ortodontinin önemine gelecek olursak;

Ortodonti hastasının; hekime başvurma nedeni genel olarak dişlerinin görünümünden memnun olmaması ve buna bağlı olarak estetik hatta bazen de psikolojik sıkıntılar yaşıyor olması. Fakat ortodontinin önemi bunların çok ötesinde. Çarpık olan diş dizisinin temizlenmesi zorlaştığı için bu ağızlarda; diş çürüğü meydana gelme ve diş eti hastalıkları oluşma ihtimali artar. Ayrıca dişlerin kapanışının düzgün olmaması; çiğneme fonksiyonunun yetersiz olmasına, çiğneme kaslarında ve çene ekleminde problemler yaşanmasına ve konuşma problemleri yaşanmasına da sebep olabilir. Bunların yanı sıra dolaylı olsa da ortodonti; hastanın toplum içinde kendine olan güvenini arttırarak psikolojik destek de sağlar.

İlk ortodontik kontrol kaç yaşında yapılmalı?

İlk ortodontik kontrol kaç yaşında yapılmalı?

Çocuğun; ilk ortodontik muayenesi 7-8 yaşındayken, alt ve üst keser dişlerinin değişiminden sonra yapılmalı. Böylece, çene gelişimindeki sapmalar veya süren bazı dişlerle ilgili gizli kalmış problemler gibi erken müdahale gerektiren durumlar atlanmamış olur.

Ortodontik tedavinin yaşı nedir?

Zaman zaman pratisyen diş hekimi meslektaşlarım tarafından yanlış yönlendirilmiş ve tedavi olamayacağını düşünen yetişkin hastalarla karşılaştığım için bu konunun altını çizmek istiyorum. Ortodontik tedavi için en avantajlı dönem, “puberte” denilen 9-14 yaş arası ergenlik dönemi. Bu dönemde uygulanan ortodontik tedaviler, vücutta var olan büyüme mekanizmaları, yeni hücre yapımları ve kemik yapıdaki değişimlerden dolayı daha hızlı ve düzgün cevap verebilir. Bununla beraber, eğer iskeletsel bozukluk yok, sadece dişlerde çapraşıklık varsa, ortodontik tedavi, sağlıklı dişlere, dişetlerine ve kemiklere sahip herkese her yaşta uygulanabilir. Ancak iskeletsel bir sorun varsa ergenlik döneminin sonuna kadar bu bozuklukların tedavisi ortopedik tedavi yaklaşımları ile düzeltilebilir. Ergenlik döneminde tedavi edilmemiş olan iskeletsel sorunlar ise yetişkin dönemde ortognatik cerrahi operasyonlar ile yürütülen ortodontik tedavi ile düzeltilebilir.

Ortodontik tedavinin süresi nedir, kısaltılabilir mi?

Ortodontik tedavinin süresi nedir, kısaltılabilir mi?

Ortodontik tedaviler ortalama 2 yıl sürer. Uzun tedavi süreleri hastalarımızın şikayetçi olduğu konuların başında gelir.

Klasik braketlerle yapılan ortodontik tedavide; tedavinin ilk yılında dişlerin ağız içinde görünen kısmı, 2'nci yılında dişlerin kökleri hareket eder.

Alternatif bir yöntem olan Fast braces teknolojisi ile dişlerin ağız içinde görünen kısmı ve kökü aynı anda hareket eder ve tedavi, klasik yöntemin yarısı kadar sürede tamamlanır.

Telsiz ortodontik tedavi yapılması mümkün mü?

Dijital ortamda ortodontik tedavi planlaması yapılarak, kişiye özel hazırlanan, takılıp çıkarılabilen şeffaf plaklarla, tel kullanmadan birçok vakayı tedavi etmek mümkün. Üstelik hastanın, tedavi sonunda dişlerinin alacağı hali dijital ortamda görerek, tedaviye karar verme şansı olur.

Bu yöntem hafif ve orta şiddetli vakaların tedavisine uygun olup; iskeletsel alt yapısı olmayan, kesici dişler arasında aralıklar, çapraşıklıklar ya da üst kesici dişlerin hafif önde olması gibi durumlara çözüm üretebilir.

Şeffaf plaklarla tedavi yönteminin en büyük avantajı, dışarıdan ortodontik tedavi görüyor olduğunuzun anlaşılmamasıdır. Ayrıca plakların kullanımı çok kolay olup bir şey yerken, içerken ve diş fırçalarken plaklarınızı rahatlıkla çıkarabilir, işlem bitince tekrar takabilirsiniz. 

Ortodontik tedavim tamamlandıktan sonra dişlerim tekrar bozulabilir mi?

Ortodontik tedavim tamamlandıktan sonra dişlerim tekrar bozulabilir mi?

Ortodontik tedavi bittikten sonra mevcut durumun korunması için pekiştirme tedavisi uygulanmalı. Pekiştirme tedavisi şeffaf plaklarla ya da kesici dişlerin iç yüzeyine yapıştırılan sabitleyicilerle yapılabilir. Eğer bu aygıtlar önerilen sürede kullanılmazsa dişler tekrar bozulabilir.

Dişlerimde leke kalır mı?

Tedavi süresince dişlerin temizliğine özen gösterilirse leke kalması beklenmez. Leke diye bahsedilen renklenmeler aslında çürük başlangıç alanlarıdır.

Ortodontik tedavim için sağlam dişimin çekimi gerekir mi? Böyle bir durumda tedavi sonunda dişlerimin arasında boşluk kalır mı?

Ortodontik tedavi amacıyla sağlam diş çekimi zaman zaman gerekebilir ki bu, hastalarımız tarafından genelde istenmeyen bir durumdur. Halbuki diş çekimi ortodontik bozukluğun giderilmesi için yapılmaktadır. Bu durum kayıp değildir, daha düzgün dişlere ve çenelere ulaşmak için bir yöntemdir. Tedavi, tüm dişler kontakt ilişkisi halinde olacak şekilde bitirilir, herhangi bölgede aralık kalmaz.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Balığın besin değerini artırmanın 5 yolu